Gå direkt till Nyheten (Lidköpingsdamer vidare i futsal)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 05 December 2023

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Lidköpingsdamer vidare i futsal

Publicerad Sunday, 15 January 2012, 19:53 av Redaktionen

Lidköpings FK:s damlag (f.d. LIF) har gått vidare i det regionala futsal-SM, då gruppspelet avgjordes i Grästorp på söndagen . På förmiddagen mötte man bohusländska Herrestad och vann med 3-1 . Mötet med Göteborgs Futsal Club blev jämnt i första halvlek, men i andra lossade det ordentligt för Lidköpingstjejerna .Målen kom i tätt följd, och Lidköpings FK kunde till slut vinna med hela 8-2. Mycket bra gjort att vinna så överlägset – laget från Göteborg satsar bara på futsal.

På måndagen bestäms var nästa kvalspel ska spelas. Förmodligen kommer det avverkas i Värmlänska Storfors. Går man vidare från det kvalet blir det slutspel med fyra lag i Falun.

Nu kan Lidköpings FK damlag ståta med att vara, det enda laget från Västergötland, som kan bli Sverigebäst i futsal.

Laget ingår numera i Lidköping FK, men när serien inleddes spelade man som Lidköpings IF och får avsluta det här SM-spelet med det namnet.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Peter Reinhardt
Gäst
Peter Reinhardt
15 January, 2012 08:45

Grattis tjejer! Skall bli spännande att få följa er framfart i sommar! Härligt!