Gå direkt till Nyheten (Lidköpingssimmare tävlade i Töreboda)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 16 december 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Lidköpingssimmare tävlade i Töreboda

Publicerad tisdag, 17 januari 2012, 07:07 av Björn Smitterberg

Monica Stauber Näslund tog två guldmedaljer och ett brons trots att hon inte är i kanonform och att det inte var hennes favorit distanser. Guld tog hon på 50 m rygg och 50 m fjäril. Tredje platsen var i frisimmet.

Det gick bra för Louise Stauber Näslund trots att hon nu simmar i den äldsta klassen. Louise fick med sig ett guld och ett silver hem. Guldet kom på 50 m fritt, på tiden 29.58 och silvret på 50 m rygg.

Lisa Holmberg (född 2002) simmade till sig en bronsmedalj på 25 m bröstsim. En jättebra prestation då konkurrensen var hård.

Simon Schultheiz och Sebastian Arneson simmade bra och låg hela tiden precis utanför prispallen. Philip Hjalmarsson simmade också mycket bra det var personliga rekord hela vägen. Ida Andersson kom på fjärdeplats på 50 m bröst, mycket bra gjort då det var många anmälda till den distansen.

Övriga som deltog var Matilda Thorén, Tova Holmberg, Alexandra P Hukvist och Nils Junskog. Alla simmade mycket bra och har utvecklats i sin teknik under hösten.