Gå direkt till Nyheten (Lidköpings FK inte vidare i futsal-SM)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 07 December 2023

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Lidköpings FK inte vidare i futsal-SM

Publicerad Sunday, 22 January 2012, 18:11 av Tore Sahlström

Lidköpings FK damlag lyckades inte gå vidare i futsal-SM , när den andra regionsfinalen avgjordes i värmlänska Storfors.

Förmiddagsmatchen vann LFK över Forshaga IF med 5-3 (3-1).
Torslanda var nästa motståndare för LFK. Torslanda hade vunnit över Forshaga med 3-0, och mötte Lidköpings FK i en avgörande match.

LFK förlorade matchen mot Torslanda med 2-8 (1-2),men Lidköpingstjejerna tog ledningen med 1-0 genom Caroline Berling. Torslanda var det bättre laget i andra halvlek, och i ivern, att komma ifatt, blev det luckor bakåt. LFK tog bla. ut målvakten för att reducera men istället kunde Torslanda göra 5-2. LFK: andra mål gjorde Julia Palm.

Torslanda går nu vidare till SM-slutspelet i Falun, men Lidköpings FK har gjort det bra, och får vara nöjda, att vara bland de tolv bästa damlagen i futsal i Sverige.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Peter Reinhardt
Gäst
Peter Reinhardt
22 January, 2012 07:44

Tjejerna gjorde mycket bra ifrån sig och borde räknas till de 8 bästa lagen i Sverige eftersom de blev 2:a i Storfors. Vi som var på plats är mycket stolta över er tjejer! Detta bådar gott inför sommarens seriespel!