Gå direkt till Nyheten (Många tandläkare riskerar vite för otillåten röntgen)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 12 juni 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Många tandläkare riskerar vite för otillåten röntgen

Publicerad onsdag, 23 januari 2013, 09:28 av Björn Smitterberg

Strålsäkerhetsmyndigheten har upptäckt att en rad tandläkarmottagningar runt om i landet bedriver verksamhet med så kallad panoramaröntgen utan att ha tillstånd för detta.

Ett fyrtiotal mottagningar – bl a i Lidköping – avkrävs nu ett svar om sitt användande av utrustningen, och hotas med vite på 10.000 kronor för varje gång panoramaröntgenutrustning används utan att företaget har tillstånd.

Enligt Torsten Cederlund, enhetschef på Strålsäkerhetsmyndigheten, bedrivs verksamhet med panoramaröntgen i stor utsträckning i landet, och kontrollen sker för att värna säkerheten för patienter och personal.

– Det här är en av våra metoder att kontrollera att företagen har kompetensen och förmågan att bedriva verksamheten på ett strålsäkert sätt, säger Cederlund.