Gå direkt till Nyheten ((Mp) öppnar för ökad flyktingmottagning i Lidköping)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 12 juni 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

(Mp) öppnar för ökad flyktingmottagning i Lidköping

Publicerad torsdag, 31 januari 2013, 06:56 av Björn Smitterberg

Miljöpartiet i Lidköping är öppet för att öka flyktingmottagningen i Lidköping.

Det skriver miljöpartisen Göran Larsson i ett blogginlägg. Miljöpartiet går helt emot det förslag som lämnats i fullmäktige i Lidköping om att säga upp avtalet om flyktingmottagning utan ställer sig med uttalandet bakom Folkpartiets förslag om utökning. Miljöpartiet vill inte såga ned några av träden på Nya Stadens torg och vill inte skjuta av canadagäss som också föreslagits av ledamoten i fullmäktige Curt Linusson.

– Jag är stolt över Lidköping och vill vara det även i framtiden, skriver Göran Larsson som avslutning på inlägget.

4 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
9969
Gäst
9969
31 januari, 2013 11:02

Och arbete finns i överflöd i Lidköping? 

Zeduce
Gäst
Zeduce
31 januari, 2013 12:57

Nej absolut inte, Finns problem så det räcker ändå i Lidköping med mänskor som har det svårt. Lägg skattepengarna på pensionärer, skola och bostadslösa mm. Staten betalar första tiden men sedan blir det kommunernas ansvar i form av socialbidrag mm. 

erik0000
Gäst
erik0000
1 februari, 2013 07:24

det är så med politiker ,,dom har sina plånböcker välfyllda och lever långt från svenssons vardag,,men alla ungdomar i Lidköping som får bo kvar hemma och leva på 3000 i månaden,,ställ upp för dessa istället,,snart får dessa ungdomar åka ur sverige,och söka asyl i sitt eget land ,,för att överleva.
Varför måste många ungdomar åka till norge för att hitta jobb,är det inte bättre att dessa flyktingar åker direkt till Norge som har jobben,,nä nästa gång då blir det svergedemokraterna som får min röst,,dom är snart dom enda som jobbar för Sverige

janne59
Gäst
janne59
2 februari, 2013 10:34
Svarar  erik0000

Det går bra för Sverige nu……..