Hundratals skolelever fick stipendier
Publicerad tisdag, 04 juni 2013, 12:26 av Björn SmitterbergI dag delades det ut bankvinster till skolorna. Det var skolor från hela Lidköpings kommun som fick stipendier för att utföra olika projekt. Elias Ahlgren och Viggo Eklund var två av eleverna som fick hämta pengar till sin skola – Broholm. Klicka in och läs om skolornas projekt.
Två gånger om året delar Sparbanken Lidköping ut stipendier till skolor – pengar tagna ur bankens vinst. På försommaren är det grundskolorna. Och att det är väl behövda pengar – det kunde flera lärare vittna om. Budgeten för skolarbetet är pressad.
– Ansökningarna har ändrat karaktär lite grann, det handlar allt oftare om att skolorna vill arbeta inom Lidköping, sa Milena Andersson från bankledningen som tillsammans med Per Martinsson stod för utdelningen i dag.
Det handlar om att bygga över kulturgränser, om att lära sig historia och kultur i Lidköpings närhet och inte minst om möjligheter till utbildning i naturfrågor och miljöfrågor.
– I år har vi fått flera ansökningar från skolor som vill komma till Läckö slott och inte minst Victoriahuset, sa Per Martinsson – som traditionellt fotograferade de medverkande barnen och lärarna efteråt.
En annan reflektion kom ett par lärare med:
– Många barn får göra långa resor i världen – men får aldrig se Läckö, får inte lära sig något om Vänern…
Majåkerskolan får 10.000 kronor för att stärka gemenskap över klassgränser och förebygga mobbning. Bland annat planeras åldersblandade utflykter och projekt. Resorna skall gå till närliggande mål – resmålet blir Källstorps vandringsleder och stränder i Örslösa.
Månesköldskolan skall studera religioner genom att för 8.000 kronor besöka moské i Trollhättan och synagoga i Göteborg. Samma skola får 7.650 kronor för att besöka Läckö och Victoriahuset – kombinerat historia och natur.
Stenportskolan får 8.000 kronor för att kunna utveckla sina miljöstudier. Det skall bli besök vid återvinningsanläggningen vid Kartåsen och man hoppas för gåra studiebesök vid bl a Värmeverket. Frågan som ställs: Vart tar soporna vägen? I miljöprojektet ingår insamling av burkar som pantas. Hittills har det givit 18.000 kronor som barnen skänker till en lekplats vid en skola i Rumänien.
Östbyskolan får 6.000 kronor för att förskolan och de lägre klasserna skall få veta mer om Vänern, Spiken och fiske samt besöka Läckö och Victoriahuset.
De högre klasserna skall lära sig mer om svensk historia genom besök vid Läckö slott. Skolan har många elever med utländsk bakgrund och därför prioriteras detta ämne.
Örslösas fritids har låtit eleverna vara mekanikerna – man har byggt om maskiner och studerat teknik. Nu skall detta fullföljas genom att mer än 70 barn i fritids och mellanstadiet får resa till en teknikutställning i Skövde.
Dalängskolan skall studera boken Det går an av Carl Jonas Love Almqvist i höst och även göra en slags promenad så som den kunde sett ut vid en promenad för tiden när boken skrevs. Eleverna vill göra en broschyr som – direkt citat av en av eleverna:
– Vi ska skriva på tyska, spanska, franska och engelska så att alla på turistbyrån förstår…
Otterstad skola behöver trots närheten till Läckö och Victoriahuset pengar för bussresor för att studera historien i sitt närområde och fick 5.000 kronor för detta.
Stenhammarskolan vill skapa en oas för fjärilar på skolgården. Stipendiet till detta är 6.500 kronor. Fjärilsoasen är främst för de lägre klasserna och förskoleklasser.
Tun skola har idag 4 kilometer till den så kallade basplatsen där man har utomhusstudier i naturen. Man vill ha en på närmare håll, som det inte behövs bussresa för. 8.000 kronor bidrar stipendiet med och nu hoppas skolan komma överens med en närliggande markägare om att få bygga upp en ny basplats.
Broholmskolan har också långt till sin basplats, men skall behålla den. Den skall dock kompletteras med närodlat och möjligheter till matlagning utomhus på en ny plats på skolgården. Hela skolan – från förskoleklass till och med nionde året – skall kunna använda den här platsen.