Debatt: Carina O svarar om pensioner
Publicerad torsdag, 16 januari 2014, 09:18 av - Inskickat material
– Regeringen har skapat en orättvis klyfta mellan löntagare och pensionörer. Den vill vi ta bort.
Det, bl a, skriver socialdemokraten Carina Ohlsson, riksdagsledamot från Lidköping, i ett debattsvar till Ove Nordström, (V), som ställt frågor om pensionssystemet och vad Carina Ohlsson tycker om det.
Klicka här till Ove Nordströms debattartikel: Är du nöjd med pensions…
Vi vill se förändringar i pensionssystemet
Svar till Ove Nordström, Lidköpingsnytt den 14 januari.
Det krävs förändringar i både pensions- och skattesystem. För oss socialdemokrater är det en självklarhet att pensionen är uppskjuten lön. Därför har vi protesterat mot den orättvisa som jobbskatteavdragen inneburit för landets pensionärer. Den höga arbetslösheten i Sverige har fått pensionsbromsen att slå till, vilket gör att pensionärerna i stort sett stått stilla de senaste åren jämfört med reallönerna som stadigt ökar. Framöver kan pensionärerna räkna med sänkta inkomster, flera år framåt. Detta har inneburit att pensionärerna drabbas dubbelt.
Regeringen har därigenom skapat en orättvis klyfta mellan löntagare och pensionärer som vi vill ta bort. I höstbudgeten tog vi ett första steg och dubblade den skattesänkning som regeringen föreslog för pensionärer. Att helt radera ut skillnaden kommer att ta tid, men vår målsättning är tydlig – skatteklyftan ska utjämnas.
Idag har vi fler som tjänat mer och jobbar längre, vilket gör att snittet hålls uppe för pensionärer som grupp. Men det döljer också att många fler idag tjänar allt sämre. Lönegapet ökar, de rikare blir rikare, de fattigare blir fattigare. Parallellt med ökat lönegap kommer också ett ökat pensionsgap. Sambandet är enkelt – de rika får högre pension och de fattiga får lägre. Allt fler kommer inte att klara sig utan garantipension. Idag har 200 000 pensionärer garantipension på knappt 8000 kronor/månad före skatt. Hela 80 procent av dessa är kvinnor. Ojämlikheten upprätthålls, livet ut.
Ett brett förankrat pensionssystem är viktigt för såväl statsfinanserna som för dagens och morgondagens pensionärer. Vi socialdemokrater sätter jobben först – det är viktigaste vägen till att få bra pensioner. Men vi är också beredda att ta ansvar för morgondagens pensioner, genom att medverka till nödvändiga förändringar i dagens pensionssystem. Så tar vi ansvar för ett hållbart pensionssystem.
Mina svar till Ove är:
1) Vi socialdemokrater anser att det bör ske förändringar i pensionsöverenskommelsen.
2) Vi anser att pensionen ska jämställas med lön ur skattehänseende.
Carina Ohlsson Riksdagsledamot (S) Lidköping


Ett tummen upp svar!
Tack för mig. 8=)
Varifrån kommer pengar att tas till denna kostnad?