Gå direkt till Nyheten (En soffa för 10.000)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 14 januari 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

En soffa för 10.000

Publicerad torsdag, 23 januari 2014, 11:32 av Björn Smitterberg

Samhällsbyggnadsnämnden kommer troligen att följa ett tjänstemannaförslag om att en soffa skall sättas  upp i Ljunghed. Grunden är dock ett medborgarförslag som efterfrågar en soffa att vila sig lite på och uppleva naturen på Kartåsen-spåret, invid Ljunghedsentrén.

En soffa kostar 10.000 att få på plats, och i förslaget till politikerna föreslås att en soffa ska komma på plats.

6 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Göran Sakletare Mörby
Gäst
Göran Sakletare Mörby
23 januari, 2014 01:47

Herre min skapare inte kostar en soffa 10000 att snickra ihop? Finns välan dagliga snickare som kan göra det för halva priset?

foeredettingen
Gäst
foeredettingen
23 januari, 2014 04:57

Troligen är det ett flertal kommunala bolag/kommittér som ska bolla ”soffan” mellan sig under några år.
Stig Järrel hade en kar de mumma-monolog om ett ”hål” i Stockholm för många år sedan. En klassiker om kommunala förehavanden.

Redaktören
Gäst
Redaktören
23 januari, 2014 06:59

I detta fall blir det nog ingen långbänk.
Park Gata säger att det redan finns pengar och bänken kan fixas snabbt./red

Mats_Sandgren
Gäst
Mats_Sandgren
23 januari, 2014 10:01
Svarar  Redaktören

Vi får hoppas det blir såpass lång bänk, så fler än en får plats.

Daniel Bäckström
Gäst
Daniel Bäckström
23 januari, 2014 06:26

Det är kanske nån betongskapelse som ska grävas ner lite grann. Det kostar på med grävmaskin och grävmaskinist. Sen ska väl tjänstemannen ha lön för att ha hittat på det hela.

seupp
Gäst
seupp
23 januari, 2014 09:19

Det var Gus Dalström som hade hålet i gatan.