Vänermuseet och Folkets Hus vill bidra med perspektiv i schlagerkarusellen
Publicerad torsdag, 20 februari 2014, 13:59 av RedaktionenPå onsdag kväll visas kult- och musikfilmen ”Vi har vår egen sång” på Folkets Hus i Lidköping. Filmvisningen sker i samarbete med Vänermuseet.
– Precis som vår utställning Melodifestivalen genom tiderna, som invigs på museet nästa vecka, ger filmen ett historiskt perspektiv på samhället, som hjälper oss att förstå nutiden, säger Björn Ohlsson, antikvarie på Vänermuseet.
1974 vann Sverige Eurovisionsschlagertävlingen för första gången med ABBA och låten Waterloo.
Året efter, 1975, stod därför Sveriges Radio som värd för Eurovision Song Contest i Stockholm.
Alla var dock inte positiva till Melodifestivalen. Den alternativa progressiva musikrörelsen, som hade vuxit sig stark i början av 1970-talet, menade att tävlingen var ett kommersiellt jippo och beslöt sig för att samtidigt i mars 1975 arrangera ett motevenemang i ett tält vid Gärdet i Stockholm.
Alternativfestivalen ägde rum under sex dagar i mars i samband med den stora schlagertävlingen under parollen ”kamp mot kulturens kommersialisering”. Bland de medverkande artisterna fanns bland andra: Hoola Bandoola Band, Nationalteatern, Kebnekajse, Bernt Staf, Arja Saijonmaa, Risken Finns och Peggy Seeger. Den mest kända sången blev ”Doin’ the omoralisk schlagerfestival” med Ulf Dageby, kallad Sillstrypar’n.
Festivalen spelades in och resulterade i en dubbel-LP och dokumentärfilmen Vi har vår egen sång – musikfilmen, med premiär på Folkets Bio i juni 1976.
Med utgångspunkt i festivalen skildrar filmen den svenska musikrörelsens mångfald och den musik som trots sin genomslagskraft nästan aldrig sändes i radio eller TV. Filmen fick mycket positiva recensioner i de stora svenska dagstidningarna, inte minst för filmarnas professionella handlag. I filmen, som är drygt en och en halv timme lång, medverkar 20 grupper/artister. Regiarbetet utfördes av sex personer, en av dem var Stefan Jarl.
– När den svenska schlagerfestivalen nu kommer till Lidköping, tycker vi att det passar bra att visa den här gamla alternativa festivalfilmen, som ger en intressant bild av 1970-talet och det musikaliska och politiska klimatet under denna tid, vilket skiljer sig markant från dagens, säger Björn Ohlsson, antikvarie på Vänermuseet.
– Mitt i den schlagerkarusell vi befinner oss i känns det både sunt och roligt att tillsammans med Vänermuseet få bidra med perspektiv, säger Annacarin Öman, Folkets Hus.
– Hanna Sundblad

