Orienterare på sprinthelg
Publicerad måndag, 09 juni 2014, 07:03 av - Inskickat materialOrienterarna i Lidköpings Vintersportklubb har under pingsthelgen tävlat i sprintdistans.
Ett tjugotal ungdomar och vuxna från klubben var på lördagen i Hällekis och sprang Bruksortsprinten, en spännande dubbelsprint i samhället och omgivningarna. Jesper Liderud blev tvåa i H20 och Eva Hägnander i D50. Sara Hägnander blev trea i D18 och Inger Svensson i D60.
På söndagen deltog ett fyrtiotal Lidköpingsorienterare i Sommarlandsprinten och orienterade bland badpooler, rutschkanor och go-kartbanor. Bland många bra prestationer kan nämnas Sara Hägnander, femma i den särskilt kluriga klassen D18X-tra, Alma Liderud elfte plats, Alva Svärdhagen sextonde plats och Elin Svärdhagen artonde plats i de mycket stora klasserna D14, D11 och D10.
Den soliga och härliga tävlingshelgen avslutades med bad och lek på Sommarland.
– Anna-Lena Svensson


