Statistiskt: Produktionen minskade – caféer går bra
Publicerad fredag, 04 juli 2014, 09:53 av RedaktionenNedgång för tjänsteproduktionen
Tjänsteproduktionen minskade, i säsongrensade värden, med 1,0 procent i maj jämfört med april. För tremånadersperioden mars-maj ökade produktionen med 1,2 procent jämfört med december-februari, säsongrensat. I kalenderkorrigerade tal ökade tjänsteproduktionen med 1,7 procent under maj 2014, jämfört med samma månad året innan.
Uppgång för restaurangförsäljningen i maj
Restaurangernas försäljningsvolym steg med 5,2 procent under maj jämfört med samma period förra året. Bäst gick det för kaféer, som ökade med 8,4 procent.
Industrins orderingång minskar
Industrins orderingång minskade i maj och redovisade en nedgång på 2,2 procent jämfört med april, i säsongrensade tal. Vid en jämförelse mellan maj i år och motsvarande månad föregående år minskade orderingången med 1,4 procent, i kalenderkorrigerade tal.
Nedgång i industriproduktionen
Produktionen inom industrin minskade i maj med 3,2 procent jämfört med april, korrigerat för säsongseffekter. Jämfört med maj 2013 minskade produktionen med 2,2 procent, i kalenderkorrigerade tal.

