Gå direkt till Nyheten (Lidköping föreslås instifta stora ”hållbarhets-pris”)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 14 juni 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Lidköping föreslås instifta stora ”hållbarhets-pris”

Publicerad onsdag, 30 juli 2014, 09:19 av Björn Smitterberg

Kommunstyrelsens utskott för att bereda frågor om miljö, hållbarhet och klimat föreslår att det tidigare stipendiet för miljövård ersätts med två hållbarhetspris på 20.000 kronor vardera.

Miljö- och klimatutskottet vill att belöningen skall utdelas årligen och de som kan få priset är föreningar eller företag som ansträngt sig att nå en hållbar utveckling. Hållbarheten skall mätas i flera dimensioner; socialt, miljömässigt och ekonomiskt hållbart. Miljö- och klimatutskottet vill att det själv skall utse pristagarna.

Förslaget går till kommunstyrelsen och därefter till kommunfullmäktige som avgör om förslaget skall antas.

Vid beslutet leddes mötet av vice ordföranden Morten Ryan. Ordförande är det nya kommunalrådet Kajsa Ezelius, som dock inte var närvarande.

Miljövårdstipendiet har delats ut av Miljö- och byggnämnden, men har inte haft någon mottagare på senare år.