Festivalen: – Jag trodde först det skulle bli flopp i dag – men så kom alla!
Publicerad söndag, 24 augusti 2014, 15:46 av Björn SmitterbergAnn-Sofi Palmhammar i Astma-Allergiförbundet i Lidköping trodde vid 2-tiden att allt förberedelsearbete för dagens barnfest i Stadsträdgården skulle vara förgäves. Ingen publik men desto mera vatten. regnet öste ned.
– Jag var säker på en flopp, men så slutade det regna och publiken började komma, sa Ann-Sofie Palmhammar vid 15-tiden. Och det kom ny publik hela tiden.
Till skattjakten i Stadsträdgården växte kön hela tiden efter den häftiga regnskuren. Här är det William och Victor som starar och får sitt första pris – genom att gissa mängden flingor i en påse. Gott om priser var det och en stor del av dessa stod Frebaco för tillsammans med Länsförsäkringar.
På scenen dansade Heléns Dansskola och det var häftig uppvisning med gymnastik i den högre skalan.
Ann-Sofie Palmhammar blev alltså nöjd – publiken kom. Värre var det med komikerna Knaster och Knas – ena halvan fick ställa in. Han tillbringar söndagen på BB md sin hustru. Men det räckte väl med ena halvan i dag.
Söndagen var den avslutande delen av årets Kultur- och Porslinsfestival. Den överläts i år till Astma-Allergiförbundet i Lidköping.