Ung vänster gör tältaktion
Publicerad tisdag, 26 augusti 2014, 11:10 av Björn SmitterbergUng Vänster genomför i dag en tältaktion och temat är bostadsbristen. 14,30 kommer Ung Vänsters tält att finnas på Nya Stadens torg för att protestera mot regeringens bostadspolitik.
Bra initiativ! Det finns ju en tydlig skiljelinje mellan alliansen och Vänsterpartiet när det gäller bostäder såväl som välfärden.
Vi ser bostaden som en social rättighet medans alliansen ser bostäder som en handelsvara, precis som de gör med patienter och skolbarn också för övrigt!
Intressant inlägg med tanke på att Du haussar byggande av Hamnstaden med lyxbostäder för de rika. Samtidigt som Lidköpings kommun saknar bostadsförsörjningsplan.
Vad Vänsterpartiet i Lidköping saknar vet ju alla, nämligen ett vänsterperspektiv som sorterar ut klara vänsterfrågor, vilket t.ex. är en folkomröstning om Halmstadsprojektet.
Du gillar inte uttrycket ”sitter i knäet på…”, använt som politisk polemik, vad sägs då om ”Cadillac-vänstern som har ideologin bara som chrome-detaljer och annat lull-lull”,
Och hur ska du lyckas bygga billigt idag då med alliansens marknadsfundamentalistiska politik? Har du något svar eller ska du bara undvika att svara igen?
Hej Ove, jag behöver egentligen inte svara alls eftersom jag inte är folkvald politiker. Att jag har fått en fråga tidigare, som jag inte har svarat på, har jag missat. Jag ber om ursäkt. Min enda mission i detta ärende är att få vänstermänniskor att inse att Hamnstaden inte är för vem som helst, utan för de med välfylld plånbok. Marknaden kommer dessutom att med tiden accentuera detta.
Varför skall man börja bygga på stans exklusivaste lägen om målet är att få fram billiga bostäder? Varför blir det billigare där?
Som svar på Din fråga: jag är varken byggmästare, entreprenör eller planeringsingenjör – så jag kan inte ange var det är billigt att bygga – däremot så kan jag inse att de rika kan klara sig själva utan kommunens skattebetalares hjälp till exklusiva lägen.
Ett billigt alternativ för ungdomar som kan tas fram direkt kan vara containerboende.
”Containerboende”? Är det vad det låter som?
Bygg riktiga lägenheter åt vanligt folk till rimliga hyror, och låt de rikaste betala!
Man kan få saker att låta kass om man kallar det en sak, och det kan kännas lyx om man kallar det något annat. Kompakt living var ett modeord för några år sen för att försöka få folk att flytta till mindre lägenheter. Ett så kallat aterfallshus kan ju betraktas som ett ”containerboende” efter som det inte är större än 25 kvdratmeter men det kan också ses som något lyxigt att få bo i ett eget hus som första boende. Mitt första boende var en lägenhet på 25 kvdratmeter, så ytan var den samma, den fyllde sin funktion för mig på den tiden.
-Du är absolut underbar, du rödgrönrebell! Jag följer dig, och då är du den första jag någonsin klickat i att följa… NICE
Det är väl bra att i alla fall någon i landet mellanmjölk, där opportunism och ryggradslöst kappvändande är statsreligion, vågar tala ur skägget och säga vad han tycker.
Varför ska människor som arbetar och får en hög inkomst betala för de som inte arbetar eller inte kan förvalta sina resurser ordentligt?
Därför att värdet av det vi tillsammans producerar fördelas alltför orättvist från första början!
Varför skall de som blir arbetslösa pga av en oduglig chef leva på skit och ingenting medans oduglingen själv får en fet fallskärm?
Men om Ni nu är så dj-a duktiga, varför blir inte Ni chefer och tar över?
Du går från klarhet till klarhet :D
Därför att en stor andel av människorna i landet lagom förväntar sig att andra ska lyfta de utan att de själva tar i och försöker maximera sin arbetskapacitet.
Och för att många anser att det är fullt att lyckas och driva en framgångsrik affärsrörelse.
För det första får du gärna ge din definition på vad som är en rättvis fördelning. Din definition kan väldigt väl skilja sig avsevärt från både min och en hel del andra skattebetalares definitioner.
Sedan, vi producerar inte något tillsammans. Jag som egen företagare producerar varor och säljer efter efterfrågan. Jag som uthyrd konsult sätter ett pris på mig själv (och den tjänst jag utför). Har du ett kollektiv som drejar krukor får du mer än gärna propagera för att ni ska fördela resurserna på millimetern. Lämna dock mig utanför.
Vilket känsloargument. När det gäller fallskärmar är det väl oftast statliga myndigheter och företag som sköter dessa och det är reglerat i avtal vid anställning. Därför kanske staten skulle se om sitt egna innan de avkräver oss andra våra privata resurser. Jag som privat företagare kan drömma om att ge mig själv ett stort avgångsvederlag. Dessutom; jag har inget ansvar (vilket jag har, dock underförstått att detta är påtvingat mig) för om andra slarvar med utbildning, låter sina ambitioner rinna ut i sanden och sedan blint räknar med att resterande del av samhället skall plocka upp bitarna åt dessa.
Sen så är ekonomiska fallskärmar inget som hör till den ursprungliga sakfrågan; frågan var; varför ska jag som gnetar, kämpar, är innovativ och lägger ner långt mer än de där fyrtio timmarna ansvara för andras välfärd? Det krävs ett större personligt ansvar (och en större personlig frihet) hos folk och, bondskt sagt, mindre daltande.
Har du någon gång frågat dig själv hur mycket du ensam kan arbeta ihop till i vinst utan att dra nytta av andras arbete? Hur väl skulle du lyckas som företagare om det inte fanns en fungerande infrastruktur i landet? Vilket värde sätter du på dina medmänniskor som skadats allvarligt i en trafikolycka? Vilket värde sätter du på en arbetare som skadats för resten av livet när han gjort sitt yttersta på sin arbetsplats? Varför är den som blir arbetslös ingenting värd samtidigt som VD’n är värd att försörjas tre eller fyra livstider ut?
I Schweiz folkomröstade man om bonusar och fallskärmsavtal, varför inte göra det i Sverige också? Vad tillför en VD för värde till ett företag om han skall försörjas i fyra livstider utan att utföra någon arbetsprestationen?
Återinför omedelbart Sovjetunionen! Boende åt alla! Hurraaaa!!!!
Ändå rakryggat av dig att du står upp för kommunismen!
Tack för att du så öppet visar att du är så extremistisk så att du anser att bostad åt alla är rena stalinismen. Rättvis och jämlik generell välfärdspolitik brukar vi andra kalla det.
Jag ser att vi lever i ett klass-samhälle, uppfattar detta som ett problem och vill avskaffa denna orättvisa. Sedan får du kalla det vad du vill.
Om du ngn gång varit i forna öst så skulle du sannolikt förstå. Har du sett de bostadsgetton som skapades där? Det har jag gjort.De skapades på sådana grunder som du efterlyser.
Åhå, så bara för att det fanns ett offentligt bostadsbyggande i öst 1970 så ska ungdomar i Sverige 2014 tvingas bo hemma hos sina föräldrar tills de är 33?
Kanske inte direkt vad jag påstår utan snarare vad du tolkar det till! Det finns ju andra vägar att gå.
Vad tror du om tex Attefallshus i en annan tappning än på befintliga tomter? Det kanske kunde vara ngt? Eller de hus Jan Hemberg föreslog för ungdomsboende här för ngn månad sedan. Kan det kanske vara ngt som alternativ till kolchosbyggda betongklumpar ala forna öst?
Visst kan man hyra ut små skokartonger som folk kan bo i. Men jag tycker att arbetarklassens barn ska ha det bästa, och att den överbetalda och underbeskattade eliten ska få äran att betala kalaset.
Jo, det ligger väl i farans riktning att man tycker det om man är marxist eller det där andra hemska du vet! Då är vi ju ändå ganska nära mitt första påstående i den här tråden iaf. Och vet du vad, jag skulle säkerligen kategoriseras som arbetarunge, Mitt första, egna boende var 32 m2. Det funkade det också.
Jag är nog inte speciellt extremistisk, det tror jag de som känner mig kan skriva under på. Däremot är jag kritisk mot alla typer av statsstyre. Kan man tolka det som att det du vill, det är att ha ett klasslöst samhälle? Vad brukar det kallas isf? Jag vet svaret, frågan är om du vågar berätta vad det är du egentligen vill ha?
Ja, jag vill ha ett klasslöst samhälle. Kommunism kallas det men eftersom högerfolk tenderar att få kortslutning i hjärnan och yra om sovjet och gulag när de hör det ordet, föredrar jag att kalla mig marxist eller kort och gott socialist.
Har följt debatten och kan konstatera att nu tog argumenten slut för Peter. Då kommer Sovjet och kommunismen smygande ur tangentbordet medan tankeverksamheten tvärstannat!! Grattis till att träffat tillåten lägstanivå!!
Nejdå Kerca, det var inte slut på argument som föranledde mitt påstående.
Det var snarare ett konstaterande av en konsekvens till följd av fört resonemang från rebellen!
I min värld skall ungdomar likaväl som alla andra ha ett vettigt boende och inte behöva bo i containrar för att de enbart får visstidsanställning på visstidsanställning. Detta kan V råda bot på på nationell nivå.
Beträffande rika och vem som har råd att bo var så är det ju inte enbart en inkomstfråga även om det till stor del är det. Människor prioriterar olika och vissa prioriterar boendet och andra vill prioritera annat före ett dyrt boende. Jag skulle ju kunna vräka ur mig att det som byggdes bakom Sparbanken enbart var för rika, eller Ulriksdal eller Askeslätt om det så vore, men det gör jag inte. Jag tyckte det var alldeles för dyrt för min smak bakom Sparbanken när jag såg de priserna men det är ju så marknadstänket slagit igenom, tyvärr. Men inte skulle jag försöka förhindra att det byggdes för andra bara för att jag inte vill prioritera bort massor för att enbart bo. Men vi ser väl lite olika på detta jag och du. Ser du inget värde i en försköning av stadsmiljön och att staden som sådan ökar i attraktionskraft?
Svar till Ove. Enligt information som jag fick så sent som igår så är container-boende och den tekniska byggnads-konstruktionen i dag så väl utvecklad, på en sådan standard, att det inte går att skilja ifrån ”vanligt” boende. Därmed faller Ditt argument om detta. Du får själv ta reda på om jag har fel.
Men jag kan fortfarande inte se att Du har svarat på min fråga: ”Varför skall Vänsterpartiet vara med om att fixa sjönära boende till de rika på stans mest exklusiva lägen – dvs med den planerade Hamnstaden?” Behöver jag vara tydligare?
För att det oavsett vad Vänsterpartiet tycker finns en stor majoritet för projektet ändå. Då är det väl bättre att vara med och påverka det man kan än att stå vid sidan om och bara klaga, eller?
Men om containerboende är så bra borde det ju uppförts sådana i varenda universitetsstad för länge sen kan man tycka. Studentbostäder är det ju också stor brist på.
Obegripligt! Du blandar återigen bort korten. Kan Du förstå en ideologisk invändning från vänsterperspektiv?
För min del så är jag med i Det Hållbara Alternativet. Vi kommer redan från lördag att börja samla in namnunderskrifter för en folkomröstning om Hamnstaden.
Jag sätter ensidigt streck i debatten.
Ove, finns det verkligen ”en stor majoritet”? Var har du hämtat den kunskapen? (S) förefaller ju livrädda för en folkomröstning. Om de är så säkra som du vill ge sken av så är väl inte det ngt problem med en folkomröstning? Då får de ju bara ”vatten på sin kvarn”? Så var är problemet?
I fullmäktige Peter. Kommunens högst beslutande organ.
Ok, det stämmer, och där är den stora frågan på vilka grunder de var eniga? Det jag avsåg var väl snarare allmänhetens förtroende. Det är ju det som brukar avhandlas i folkomröstningar……..
Får man inte allmänhetens förtroende vid valet var fjärde år?
Faktum är att redan på 80-talet byggdes modulboende i universitetsstaden Umeå, för studerande. Det var mycket hög standard på dessa och det handlade om små 2:or med vettig planlösning.
Problemet är snarast att det skall regleras så in i bänken. Bygg modulhus som får stå 10-20 år, med normalt underhåll så har de betalat sig många gånger om för alla, hyresgäst, ägare och samhället i stort.
Tillåt alternativa byggformer!!!
Gött att vi har ungdomar som agerar för att hävda vår rätt!
-Helt rätt…
-De unga bär förmågan att vara radikala! För radikal är man när man är ung, när annars skulle man kunna vara radikal???
-Det går an, keep up the good work…
Hävda sin rätt är ok men förvänta er inte att folk skall försörja er,gör nåt vettigt I stället .och sluta gnäll.
Ung vänster är verkligen bra på att hävda vänsterpartiets rätt. Ni ser det mesta som en social rättighet men glömmer bort att det på något sätt måste finnas pengar till den sociala rättighet ni önskar. 100 000 nya bostäder, när lyckades ni med något sådant senast?
Vi vet att Moderaterna inte har något problem med att folk inte har någonstans att bo. Det har de visat med all önskvärd tydlighet nu!
Det är ju där du snurrar till det, du tror att moderater saknar omtanke för människor, skillnaden i vår politik är att vi försöker hitta realistiska lösningar på problem. Det går inte alltid att lösa allt till alla, men vi gör en skillnad för väldigt många.
Vari ligger det realistiska i att slänga cancersjuka ut ur sjukförsäkringssystemet?
Det är realistiskt att tänka sig att Moderaternas anonyma bidragsgivare blir glada om de får fler skattesänkningar och förmåner, och dessa måste ju finansieras på något sätt…
Varför tar du och försöker få ett promillefall till att bli en norm i försäkringsfrågan? Det känns som att det blir ett större och större problem i nutiden när medier och politiker lyfter fram enskilda fall och presenterar dessa som genomsnittsbilden av vissa områden.
Alliansen har förändrat normen för försäkringskassan, man har också försämrat ersättningen. Likadant med a-kassan. Arbetslösa får ingen ersättning men Moderaterna har använt överskottet från a-kassan (93 miljarder sen 2007) till skattesänkningar istället till de som redan har jobb. Finns inget realistiskt alls i Moderaternas lösningar som han försöker påstå.
Liksom tidigare socialdemokratiska regeringar har förändrat pensionerna, försäkringskassan, bidragssystemen, värnskatter, arvsskatter, moms och så vidare. Vad är din poäng? Jag efterfrågade varför du försöker göra ett enstaka fall (som inte ens uppgår till en ynka procentenhet. 60.000 drabbas årligen av någon form av cancer) till en norm. Svara gärna först på frågan innan du börjar smutskasta en politisk motståndare.
Jag är för övrigt inte bunden till ett politiskt parti och libertariansk i mina värderingar. Så jag och moderaterna/alliansen är inte bundisar någonstans sen Reinfeldt fick för sig att vi ska köra in över hundra miljarder till statsapparatens svarta hål.
Hela den här valperioden är en fars där olika politiska partier inte lyfter fram sin politik utan angriper andras politiska ambitioner. Jag har sett dagisbarn besitta mer logik och respekt för varandra än vissa etablerade politiker.
Jag är inte socialdemokrat och jag har vid åtskilliga tillfällen även kritiserat deras agerande så jag vet inte riktigt vart du vill komma med din kommentar?
Jag har aldrig titulerat dig socialdemokrat. Det jag reagerade på var att du istället för att lyfta fram din egen politik riktar hela din energi på att smutskasta andras idéer. Som jag skrev i slutet av mitt förra inlägg; ”…den här valperioden är en fars”.
Och återigen; svara gärna på min förstnämnda fråga: varför försöker du få ett promillefall till att bli ett normfall?
Det gjorde jag i en tidigare kommentar.
5% av Sveriges befolkning äger 87% av den totala förmögenheten (2007, det är än värre nu). Det är väl de 5% en ni gjort störst skillnad för, på ett för dem positivt sätt.
Vet du egentligen vad det kostar att värma upp en swimming-pool? Och vet du hur mycket soppa en lyx-yacht drar per år? Som om inte det vore nog så måste buttlern ha lön också! Och det är minsann inte gratis att åka på golf-resa till Monaco med ”Pompe” och ”Nibbe”!
Var är de realistiska lösningar Du talar om när det gäller bostadspolitiken , Ni har haft åtta år på Er men när det närmar sig valet , kan Ni dra till med 250.000 nya bostäder ! Hur trovärdigt är det , jämför med E20 inför valet 2006, ”det bidde ingenting”, inte en meter motorväg genom Skaraborg trots Cecilia Widergren !
Det är klart det inte finns några pengar när ni prioriterar miljonärers rätt till större båt framför allas rätt till tak över huvudet.
Pengarna finns. Tar man bort lite skattesänkningar och onödiga avdrag och subventioner för de rika så får vi mer pengar över till viktigare saker.
Hur överlevde vi förr när vi hade lågt (i princip på samma nivå som genomsnittet i USA’s delstater) skattetryck?
När det gäller avdrag är det en tvistefråga. Det ledar till fler jobb och skatteintäkter istället för att bli svarta pengar. För egen del kommer jag ha svart städhjälp om RUT-avdraget slopas.
Snarare känns det som att staten bör effektivisera sig självt och få mer valuta för pengarna än att fortsätta ösa ner resurser i svarta hål.
1-1,5 miljoner i subvention per skapat jobb låter ju verkligen som att ”ta ansvar” för statsfinanserna. 400 000 arbetslösa skulle då kosta 400 000 miljoner för att få ner arbetslösheten till 0%. Och då är inte de 35 000 i Sveriges numera största ”arbetsgivare” fas3 inräknat.
För övrigt så var Högerns (Moderaternas) valparoll i början på nittonhundratalet när skatten var 11% ”SÄNK SKATTEN”. De har inte utvecklat sin politik särskilt mycket på 100 år!
Kan du säga något låglöneland som lyckats utradera arbetslösheten?
Jag har aldrig pratat om låglöneländer. Däremot undanber och betackar mig för att betala skatt. Visa gärna vart du får siffrorna en till en och en halv miljon.
Som jag tidigare sagt är rutavdraget en tvistefråga som både högerekonomer och vänsterekonomer tjatar sig hesa om. Jag vet i alla fall två bekanta till mig som faktiskt fått ett jobb med fast inkomst istället för att slava i fas-3.
Angående att (M) vill sänka skatter har de då valt fel väg att gå när de behöver se över eventuella skattehöjningar ang. migrationsverkets siffror och övriga investeringar staten åtagit sig. Jag är dock inte moderat, så det får du lägga på någon annan.
Om du vill får du dock gärna förklara hur vi överlevde förr utan det abnorma skattetryck vi har i dagsläget. Alltså innan sjuttiotalet tog vid.
Samt förklara om du är emot att staten subventionerar arbeten.
Läs lågskatteländer då!
Svarta hål som t.ex nuon.
Och hur vi överlevde förr? Det gjorde man inte. Om du kollar lite statistik så kan du se att medellivslängden ökat i takt med att välfärden ökat i takt med att skatterna ökat.
Vi har prioriterat att vanligt folk fått det lite bättre, en extra månadslön för ex. den som jobbar inom vården. För mig är dom inte speciellt rika, men alla tycker vi ju olika. Vi valde jobben framför bidragen, det har gjort att Sverige tagit sig igenom en av Europas värsta finansiella kriser och nu ligger i topp ekonomiskt. Inte illa om du frågar mig …
Skitsnack! Ni har flyttat bidragen från de som verkligen behöver dem till de som bara blir rikare av dem.
Vore intressant att veta vilka du definierar som det ovanliga folket?
Dessutom har Moderaterna återigen fört oss från budgetöverskott till budgetunderskott! Detta händer varje gång Moderaterna är med och styr. Vem minns inte när ni körde VG-regionen i ekonomisk misär. Varan Moderaterna är med och styr så leder det till underskott i finanserna.
Som vanligt gäller det pengarna…att det ska vara så svårt…pengar finns i överflöd…det handlar bara om fördelningen…
Hur mycket har du gjort dej förtjānt av Alla dessa pengar? jag menar så det kan delas like med dej?
Skillnaden mellan en kommunist och en realist. Realisten säger; ”Vi behöver få in fler unga på arbetsmarknaden. Låt oss pröva modellen med lägre ingångslön för en arbetstagare med 0 års erfarenhet jämfört med en med 30 års erfarenhet” Kommunisten skriker; ”Slaveri” Utnyttjande” osv osv osv
Realisten säger, visa mig det låglöneland som utrotat arbetslösheten!
Är det inte märkligt att Svenskt Näringsliv varit med och förhandlat fram nuvarande villkor? Kanske Svenskt Näringsliv är en kommunistförening?
Snälla Ung vänster, ni behöver förklara för politikerna att ni har samma rätt att få lägenhet som de som går före er i kön. Ni skall ihåg att vi alla är värda lika mycket och har samma rättigheter i samhället enslig våra politiker
”Förklara”? Man kan inte ”övertyga” en politiker med argument och vädjanden. Man ser till att skapa ett tryck underifrån som tvingar dem att lyssna.
Rödgrönrebell. Du vill ha ett klasslöst samhälle som kallas kommunism. OK. Förklara gärna hur det ska gå till när över 90% av befolkningen inte vill ha det. Vilka metoder är tänkbara? Vad gör ni när övertalningsförmåga eller argumentation brister?
Endast döda fiskar flyter medströms. En opinions storlek är knappast ett argument för något alls.
Är du verkligen så ryggradslös att du rättar dina åsikter efter vad andra tycker? Jag står för det jag tror är rätt och riktigt, och jag skiter i vad du tycker.
Helt rätt, Peter! Även politiker är bara människor och kan behöva hjälp av den stora massan i viktiga beslut. Det kan uppstå kriser eller tankar om stora omdaningar av samhället som aldrig var på tapeten vid valet. Hur ska jag då kunna lita på/vara säker på att de jag röstat på, flera år tidigare, även driver mina åsikter i just dessa frågor? En del politiker blir också maktfullkomliga då de når höga positioner vilket stundom har inneburit att de driver frågor utifrån egenintresse. I en demokrati räcker det inte alltid med val vart fjärde år. Jag förstår, ärligt talat, inte varför man är rädd för folkomröstningar. Innebär det att man är rädd för demokrati? innebär det att man anser att medborgare bara har förmågan att välja inriktning vart fjärde år men är för dumma för att ta ställning i sak? I så fall förefaller det resonemanget mycket underligt. Det måste väl vara lättare att ta ställning i sakfrågor än i den stora frågan om hur vårt land/vår stad som helhet ska styras.