Gå direkt till Nyheten (Unga palestinier vandrar för fred)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 12 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Unga palestinier vandrar för fred

Publicerad tisdag, 26 augusti 2014, 09:23 av - Inskickat material

Palestinska ungdomar kommer att göra vandringar för att demonstrera för fred i Mellanöstern. En vandring går genom Skara stift, en annan kommer till våren och då för att gå till Betlehe3m och Emmaus.

Kan man arbeta för fred och förståelse i Mellanöstern genom att låta palestinska ungdomar vandra i Skaraborg?
Denna vecka sker i alla fall en sådan vandring. Ungdomar från Palestina, Tyskland, Sydafrika och Sverige har samlats för att pilgrimsvandra i Skara stift.

Till våren samlas de igen, den gången för att gå till Betlehem och Emmaus.

De 60 ungdomarna är med i satsningen Walking to Emmaus.
Initiativtagare är Skara stift.

Deltagarna kommer från Skara stift och dess vänstift i Bayern och York. Dessutom deltar ungdomar från Västbanken och Jordanien. Tanken med Walking to Emmaus är att erbjuda en mötesplats där livsfrågorna står i centrum. Redan själva mötet mellan ungdomar från flera olika länder att ge nya insikter, nya funderingar och nya erfarenheter. Inte minst kring frågor om krig och fred.