Gå direkt till Nyheten (Suggestivt i Konsthallen)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 06 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Suggestivt i Konsthallen

Publicerad fredag, 29 augusti 2014, 08:00 av Björn Smitterberg

miafagerberg_lopDet är drömska bilder som visas på Konsthallen från och med i morgon. Örebrokonstnären Mia Fagergren ställer ut.

Mia Fagergren kommer med oljemålningar och fotografier som är noga genomarbetade. Här finns mängder i detaljer som gör att man står inför hennes bilder och fantiserar.

miafagergren

– Jag känner det nästan som sådana bilder man hade som liten flicka när man gick hem från skolan. Drömmarna kunde fara iväg hur långt som helst.

På torsdagen inleddes hälsa på. Mia Fagergren har tidigare inte ställt ut i Lidköping – men många gånger i sina hemtrakter. Hennes bilder är detaljrika och anknyter till verkligheten på ett speciellt sätt. Det finns ett par djurbilder, bl a ett par zebror. Dessa är perfekt avporträtterade – men i fel färger. En zebra är albino. En tiger är ljust blå.

Men så finns hennes drömska bilder också. i olja och i fotomontage. På en bild finns avmålat två flickor – bokstavligt sammanflätade.

Ja, det här är en spännande utställning som har vernissage på lördag klockan 11.