Gå direkt till Nyheten (Bra resultat av ungas kontakt med Såtenäs
Men barackerna får kritik)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 12 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Bra resultat av ungas kontakt med Såtenäs
Men barackerna får kritik

Publicerad torsdag, 11 september 2014, 17:23 av Björn Smitterberg

Frivilliga Flygkåren har tillsammans med F7 arrangerat kurser för att ungdomar ska få komma i kontakt med försvaret och främst flygvapnet. Det har skett på flottiljerna i Såtenäs och Kallax.

I en utvärdering konstateras ett bra resultat, men när det gäller Såtenäskursen klagas på förläggningen. Ungdomarna bodde 20 stycken i en barack med minimum av duschar och toaletter, baracken var nedgången med trasigt materiel. Ledare och ungdomar var förlagda långt från varandra. Detta gav, enligt utvärderingen, en dålig vild av Försvarsmakten.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Gustav Rask
Gäst
Gustav Rask
12 september, 2014 04:18

Fantastiskt, med tanke på att flygvapnet är i stort behov utav framtida flygpersonal.
Däremot trist att flygvapenskolan på såtenäs ej kunde erbjuda ett bättre logi, detta är enligt min mening en disrespect gentemot ungdomarna.

Ska vi inom det närmsta årtiondet även introducera 60-70st Gripen E/F så behövs fler piloter.
Dessa kurser är för de flesta den första kontakten med flygvapnet så varför man ej kunde ordna till det hela bättre gällande login måste vara antingen en kostnad eller planeringsbrist öppen för ansvariga politiker att svara på.