Gå direkt till Nyheten (Debatt: Vi kan inte längra skydda våra husdjur mot rovdjur)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 11 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Vi kan inte längra skydda våra husdjur mot rovdjur

Publicerad torsdag, 18 september 2014, 09:34 av Björn Smitterberg

debatt-insikon– Vi kan inte längre skydda våra djur. Situationen börjar bli ohållbar. Det handlar inte bara om pengar utan även om djurens lidande.
Representanter för djurägare skriver detta i en gemensam artikel.

Vi kan inte längre skydda våra djur

Rovdjur orsakar problem för fårägare.
Hittills i år har 400 vargar dödat cirka 250 får och lamm – fler än lo, björn, järv och örn dödade under hela förra året.  Vargstammen ökar, vargangrepp på våra djur likaså. Det blir allt svårare för oss att skydda våra djur.

Maktlösheten och den ständiga rädslan för angrepp gör att fler avvecklar sin verksamhet. Andra upphör med fäbodsbruk, bete på utmarker, slåtterängar och svårstängslade platser.

Fårägare lägger mycket arbete och pengar på stängsel. Ett enkelt stängsel med litet underhållsbehov räcker för att hålla får innanför, för att försöka hålla varg utanför krävs mycket mer. För genomsnittsbesättningen kostar rovdjursavvisande stängsel minst 200.000 kronor. Bidrag täcker bara en del av kostnaden. Kontroller, röjning under trådarna, underhåll –  som blivit viktigare med dagens svaga elaggregat – utför vi gratis.

Att stängsla för att hålla varg utanför våra fårhagar påverkar lönsamheten märkbart och det är omöjligt att alltid ha hela stängslet i perfekt kondition. Allt fler angrepp sker också genom dessa rovdjursavvisande stängsel.

I Sverige kan vi bara använda herdehundar i undantagsfall. Att ta in fåren på natten ger ökade foderkostnader och är sällan lösning eftersom man ofta har flera flockar på olika beten, en bra bit från fårhuset. Att hålla fåren installade året runt är inte lagligt.

Ofta hör vi att drabbade fårägare borde vara nöjda eftersom de får ersättning för rivna djur. Det är nödvändigt med ekonomisk ersättning men för de flesta fårägare är djuren individer vars lidande inte kan rättfärdigas genom att djurägaren får betalt. Vi arbetar för att djuren skall ha det så bra som möjligt, också djurskyddslagstiftningen kräver det. Men vid en attack förväntas vi räkna kropparna och acceptera att våra djur plågas.

Situationen börjar bli ohållbar. Dagens cirka 400 vargar kommer att vara minst 500 nästa år och 600 året därpå. Vi står inför en snabbt växande vargstam och fler vargangrepp på våra djur. Svensk fårnäring klarar inte en större vargstam.

Riksdagen har beslutat att varg skall vara en del av svensk fauna och att antalet skall ligga i intervallet 170 till 270 samt att förvaltning skall ske därefter. Vi accepterar det om:

– stammen förvaltas efter tagna beslut och inte vantolkas enskilda tjänstemän
– skyddsjakt på problemindivider beviljas efter första angreppet, att beslut och verkställighet sker skyndsamt
– fårägare ersätts för samtliga kostnader som uppstår när vi måste skydda djuren mot vargangrepp.

Vi vill uppmana alla som vill värna om vargen att acceptera demokratiskt fattade beslut och arbeta konstruktivt för en hållbar lösning i vargfrågan. Det kommer att gagna biologisk mångfald, djurskydd, miljö – och den svenska vargen.

För Svenska fåravelsförbundet
Gudrun Haglund Eriksson, rovdjursansvarig
Magnus Jönsson, ordförande
Outi Niskala, rovdjursansvarig Norra Älvsborg
För LRF
Ronny Johansson, viltansvarig LRF Västra Götaland

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
18 september, 2014 09:53

Att plantera in vargen i Sverige igen (läs SNF’s Projekt varg) var statens ansvar och därmed bör också staten ta alla kostnader. Fullständigt vansinne och en total okänslighet för alla de som sysslar med djurhållning. Vargen är dessutom inget utrotningshotat djur. Hade varit väldigt mycket enklare och billigare för staten att bjuda på biljetten till Ryssland för det lilla antal som prompt vill se frilevande varg.