Utsikt från ”Drömstaden Twin Tower”
Publicerad onsdag, 24 september 2014, 14:33 av Björn SmitterbergNiovåningshusen i Drömstan är Lidköpings högsta bostadshus – men inte riktigt de högsta byggnaderna. Det framgår också av bilderna som togs i dag – tyvärr över en dimmig Kinneviken.
Bilderna är klickbara.
Bilderna är tagna av Björn Smitterberg. Bilderna får inte kopieras eller användas till andra medier utan tillstånd av Lidköpingsnytt.
Industrier och hamnområde, samt Värmeverket m m.
Utsikt över Kinneviken – dimmigt tyvärr.
Utsikt mot Kålland över skogen vid campingplatsen.
Vänermuseet med sina nya paneler för elproduktion.
Utsikt från en altan till en annan.
Helt makalösa vyer, och kanske de boende runt omkring även gillar dessa byggnader. När väl andra hyresvärdar slänger upp dylika höghus kanske det inte är lika roligt för de som bor i de kvarteren.
Tror även att ”vanligt folk och fattigpensionärer” börjar bli trötta på dessa sk ”trygghetsboenden”.
Fantastiskt för de som har råd och ska jag vara ärlig så undrar jag vad hyrorna ligger på (med allt inräknat)
Är det kall eller varmhyra? Förlåt för min pessimism