För andra gången – spring och försök vinna en bil
Publicerad lördag, 04 oktober 2014, 05:58 av Björn SmitterbergI dag genomförs för andra gången evenemanget ”Spring en mil – Vinn en bil”. Det handlar om att springa två varv på en femkilometersbana – eller lunka eller gå. Man har två timmar på sig.
Alla som går i mål inom tidsramen deltar i utlottningen av fem priser – första priset är en bil värd drygt 160.000 kronor.
Den här löparträffen är ett arrangemang där Lidköpings IS och Lidköpings VSK samarbetar med LidBil. Start och mål sker vid bilaffären.
Claes-Göran Borg och Gabriella Fernhag provsitter prisbilens baksida.
Förhoppningen är att få 500 betalande deltagare. Det är nämligen inte gratis att delta, det kostar 350 kronor per person – vid efteranmälan 450 kronor. Pengarna går dock inte till att betala bilen, lovar Garbriella Fernhag. Den bjuder företaget på även i år.