Riksdagsledamöternas arvoden höjs
Publicerad onsdag, 15 oktober 2014, 09:51 av RedaktionenRiksdagens arvodesnämnd har beslutat höja ledamöternas arvoden med 1 200 kronor till 61 000 kronor i månaden från och med den 1 november 2014.
I de överväganden som legat till grund för beslutet har nämnden beaktat de löneförändringar under 2014 som ägt rum på arbetsmarknaden.
Igen???? Nu får det vara ett slut på daltandet med de där människorna!
Ja dom 1200 behövde dom ju säkert när dom redan tjänar så mycket. Finns andra i samhället som hade behövt den ökningen istället.
Jo,Jo. Det är bara vissa som får roffa åt sig skattemedel, för vinster i välförden inte bra..
Löner till offentligt anställda, eller yrkespolitiker, är i och för sig en helt annan sak än vad som brukar menas med ”vinster i välfärden”.
Nu håller jag dock med dig om att politikerna INTE förtjänar de här lönehöjningarna, utan tvärtom förtjänar en REJÄL lönesänkning!
Jag vet också att löner inte ingår i det som vissa vill kalla vinster i välfärden. Men det är likt förb. skattepengar som plockas ur systemet, och det går att plocka ut ”vinsten” på olika sätt med tjänster som köps mellan egna bolag, höga löner så att vinsten försvinner, vill man så går det att profitera på skattepengar. Då tycker jag att har man gått till val på att förhindra att vissa har fingrarna i syltbuken, då ska man ta mig fan inte själv sitta där vid syltburken och äta med sked. Sen menar jag inte att ofentliganställda ska jobba utan lön.
Vänsterpartiet, som är de som lyft frågan om vinster i välfärden, tillåter inte att dess riksdagsmän tjänar ett öre mer än en genomsnittlig arbetarlön för sitt politiska uppdrag.
Så jag tror att du skäller på fel personer här…
vov vov! Nej jag skäller inte på dig.;) Det är bara min allmäna ilska som tar sig uttryck ibland.
Ladorna är tomma sa hon väl Magdalena Andersson, gäller tydligen inte giriga politiker. Men Göran Persson satte ju ribban.
”De löneförändringar som skett på marknaden”
Hur många vanliga dödliga har fått mer än några hundralappar i höjning.
Knappast 1200 …..inte jag iallafall
Nu får ni allt ta och läsa artikeln och inte spy galla på riksdagsledamöterna. Det är ändå Riksdagens arvodesnämnd som det klart och tydligt står i artikeln som beslutar om det här. Sedan kan man tycka att riksdagen borde ta ett beslut de närmsta dagarna att eftersom läget är som det är så borde ”vi” inte höja ”våra” löner. Men så kommer inte ske eftersom Alliansens företrädare anser ju att nuvarande regering kommit till dukat borde och med sunda statsfinanser även om det kommer bli ett underskott på 90 miljarder det här året.
Så det är mao Alliansens fel?
Tror du får ta och läsa vad jag skrivit åtminstone en gång till och inte hitta på saker som inte står.
Det är inte vad du skriver. Utan hur det uppfattas. Regel nr 1.
Tyvärr så kan man aldrig skriva något att om en person vill missuppfatta något så kommer denne göra det vad du än skriver. Och sedan är uttrycket ”Det är inte vad du säger. Utan hur du säger det” och inte ens det är någon ”Regel 1”.
Eva-Karin Berglund.tänkte fråga varför det är OK att attackera kyrkor och då kallas det för det fria ordet men att ens kritisera Islam då kallas
man för islamofob ,du som är lärare på gymnasiet kan du förklara det?frågan är ganska viktig för det fria ordet eller försöker nån dölja något?
Det känns som om denna fråga behöver in i ett sammanhang och med ett exempel på vad du menar. Ordet är alltid fritt i vårt land så länge det inte kan räknas som hot mot enskild person, förtal, hets mot folkgrupp eller liknande.
Bortjack känner sig väl förtryckt när folk inte hållet med om det hen skriver…
Patetiskt offer-koftande! Som vanligt, från den kanten av den politiska skalan….
Ordet är fritt I vårat land, I begränsade meningar ja ,du har ännu inte besvarat frågan om hat brott mot Kristna från muslimer? Och du sätter denna fråga I ett sammanhäng? Har ni inget ansvar alls att prata sanning? Och sen bara lägga locket på I sedvanlig ordning?
Jag har insett att diskussioner med dig inte leder någonstans. Jag anser att alla ”hatbrott”, som du kallar det, är fel oavsett från vem det kommer eller mot vem det än riktas.