Gå direkt till Nyheten (Ekonomiska debatten: – Vi möts av “bomber” hela tiden)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 05 December 2023

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Ekonomiska debatten: – Vi möts av “bomber” hela tiden

Publicerad Monday, 15 June 2015, 11:39 av Björn Smitterberg

Kent Folkesson, centerpartist, varnade i sitt anförande i kommunfullmäktige för ekonomiska “bomber” som tycks dyka upp hela tiden.
– Senast är det problemet med askan från Värmeverket. Askan har blivit miljöfarligt avfall. Och hela tiden kommer behov av att vi behöver reinvestera i skolor.

Kent Folkesson angrep även hårt Sverigedemokraterna, som enligt hans uppgift sagt att man inte hade tid till att sätta sig in i allt.

– SVT:s provtagning är fullständigt oseriös, sa Morten Ryan (S), som är ordförande i styrelsen för Värmeverket. Vi kommer att utöka våra analyser och länsstyrelsen tycks vara med på hur vi hanterar det här.

– Oavsett SVT:s provtagning behöver vi redan nu fatta beslut om att vi måste ta hand om askan, sa Kent Folkesson.

– Staten kan inte påstå i åratal att vi är lagliga och sedan ändrar detta utan att säga hur vi ska hantera askhögen, sa Kjell Hedvall, (S). Vi får se vilka metoder som kan bli aktuella.