Gå direkt till Nyheten (Stonegate Street Band besökte Hantverksgården)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 05 December 2023

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Stonegate Street Band besökte Hantverksgården

Publicerad Wednesday, 15 July 2015, 19:48 av Björn Smitterberg

stonegateOnsdagskonserterna i Stadsträdgården är utöver alla andra saker en unik företeelse för Lidköping. I någon form av enkelhet arrangerar Hembygdsföreningen på sommarens onsdagskvällar konserter. I kväll var det ett av Lidköpings äldsta – och kanske bästa – band; Stonegate Street Band. Kurt Westerling leder bandet sedan cirka 30 år.

– Vi slutade räkna åren efter 25-årsjubileet!

kurtwesterling150715

Kurt Westerling kände igen en stor del av publiken, medmusikanternas släktingar och skojade en del. Det är en musiker ut i fingerspetsarna, hans arrangemang och musik han skrivit och som han gärna ger en touch av Kållandsö i är vackra och fina. Och så kan han den här dansmusiken som var oerhört populär förr.

stonegatestreetband150715

Bandet består av – från vänster – Kerstin Borg, Kristina Lindahl, Per Hedlund, Andreas Westerling, Joakim Stegelmeyer, Åke Ahlrik och Kurt Westerling. Ettt band fullt av spelglädje.

Bilderna är klickbara till större format. ©Lidköpingsnytt  – www.lidkopingsnytt.nu 

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Kerca
Gäst
Kerca
15 July, 2015 11:24

Har spelat med Kurt och brodern Sylve vid många härliga tillfällen.
Fantastiska musiker, fantastiska människor med en underbar inställning till allt vad som handlar om musik och människor.
Kurt, sluta aldrig briljera med din trombon för då blir lidköpingsmusiken så otroligt mycket fattigare!