Lidköpingsborna rekommenderar: Flytta hit!
Publicerad torsdag, 14 januari 2016, 11:12 av Björn Smitterberg
Boende i Lidköping gillar att bo här. I den senaste medborgarundersökningen visar det sig att 70 procent av de tillfrågade kan rekommendera andra att bosätta sig i Lidköping.
Sedan tio år görs undersökningar om vad Lidköpingsborna tycker om sin kommun. Det redovisas vartannat år och det är SCB – Statistiska Centralbyrån – som gjort undersökningen i höstas. Under årens lopp har vissa ändringar gjorts för att få bättre noggrannhet och öka jämförelsen mellan de olika mätningarna men flera av de frågor och svar som ställs har varit samma under tio år. Det går också att göra jämförelser med andra kommuner.
Ett urval på 1.200 personer i åldrarna 18-84 år tillfrågades och av dessa besvarade 47 procent enkäten. Undersökningen består av tre delar:
– Medborgarnas syn på kommunen som plats att bo och leva på (NRI)
– Medborgarnas syn på kommunens verksamheter (NMI)
– Medborgarnas syn på sitt inflytande i kommunen (NII)
Medborgarnas syn Lidköping att bo och leva på (NRI)
Medborgarna är fortsatt nöjda med Lidköping som plats att bo och leva på och 69 procent av medborgarna i Lidköpings kommun kan starkt rekommendera vänner och bekanta att flytta till kommunen. Kvinnor är mer nöjda än män och de äldre (65-84 år) är mest nöjda medan de yngre (18-24) år är minst nöjda.
Lidköping har markant högre resultat än genomsnittsresultatet för de övriga deltagande kommunerna när det gäller NRI. Resultatet har dock sjunkit något från åren 2012 och 2014. Även resultatet från 2006 visar högre nivå.
Förbättringsområden för att öka nöjdheten hos medborgarna är faktorerna
Bostäder,
Kommunikationer samt
Trygghet.
Medborgarnas syn på kommunens verksamheter (NMI)
Det är fortsatt hög medborgarnöjdhet för kommunens verksamheter och resultaten har ökat från tidigare mätningar. Även för detta mått är kvinnorna mer nöjda än männen. Lidköping ligger markant högre än genomsnittet för de övriga deltagande kommunerna.
Förbättringsområden för att öka nöjdheten hos medborgarna ytterligare är faktorerna
Gator och vägar,
Grundskolan,
Miljöarbete,
Gång- och cykelvägar samt
Idrotts- och motionsanläggningar.
Medborgarnas syn på sitt inflytande (NII)
Resultatet är något lägre än mätningen 2014, men Lidköping har högre resultat än snittet för samtliga deltagande kommuner. Det är kvinnorna som är minst nöjda med sitt inflytande. Åldersgruppen 65-84 år är mest nöjda medan 18-24 åringarna är minst nöjda. Förbättringsområden är Påverkan och förtroende.
– Källa Lidköpings kommun, läs mer – klicka

