Nya kontaktvägar till kommunen
Publicerad torsdag, 28 januari 2016, 15:48 av RedaktionenNär arbetsveckan börjar på måndag så är det nya möjligheter för den som vill ha hjälp. Då finns nämligen förutom en ny entré och ny reception även ett kontaktcenter.
Vid detta kontaktcenter skall det finnas åtta anställda, de kallas kommunvägledare, som skall hjälpa omvärlden vid kontakter med kommunen. Officiellt skall detta öka tillgängligheten och ge snabbare och bättre service, och behövs säkert i det alltmer låsta korridorsystemet i Stadshuset.
På fredagens eftermiddag – när stadshuset stänger för den här veckan, är det invigning. Då närvarar förstås kommundirektör Jan Fransson samt chefen för kontaktcentret, Anders Fyhr. Musik utlovas av elever på de la Gardiegymnasiet.


Två man på invigning, samt några musikelever.
Blir riktigt storslaget, pampigt och ett minne för livet, för två män, och några musikelever.