Jan-Erik Svensson, Lundsbrunn, på Konsthallen
Publicerad onsdag, 09 mars 2016, 07:20 av Björn Smitterberg
Det är en rik konstskatt som på lördag öppnas för vernissage på Konsthallen. Jan-Erik Svensson, Lundsbrunn, är tillbaka. Det finns över 50 målningar på hallens vita väggar, flera av dem sammansatta vilket ger en ökad effekt.
![]()
Jan-Erik Svensson tillhörde gruppen ”Konstnärer runt Kullen” – bl a med sin livskamrat Eva Ström. Han kom från Gävle för 40 år sedan och har sedan dess målat och livnärt sig på det. I Lidköping har Jan-Erik Svensson tidigare ställt ut men då i tidigare generationer av konsthallar. Lagom till denna utställning finns också en bok om Jan-Erik Svensson.
Tidigare har det mest handlat om landskapsmålningar, och några tidiga exempel finns också med på utställningen-
– Men nu har det hänt lite saker i livet, flera för mig nära personer har gått bort och det har fått mig att bli lite existentiell. Det handlar mycket om det bestående – stenar och vatten. Det är sådant som alltid finns kvar.
Bilderna är abstrakta i så motto att de skapats utifrån känslor och tankar. Förebilderna i landskapet är alltså borta.
På senare tid använder Jan-Erik svensson acryl när han målar. Det började förstås i olja, men har övergått till modernare material. Jan-Erik Svensson är utbildad på Valand.
Titeln ”Jag har varit där” låter som om han varit på andra sidan, men så är det inte. Och det förknippas heller inte med någon resa. Utställningen hänger till slutet av april och under flera tillfällen blir här också en del evenemang knutna till Jan-Erik Svensson.





