Gå direkt till Nyheten (Debatt: Frågorna går vidare till Carina Ohlsson)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 27 april 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Frågorna går vidare till Carina Ohlsson

Publicerad onsdag, 13 april 2016, 11:06 av Insändare

debatt-insikonVänsterpartisten Ove Nordström är inte nöjd med svar på frågor han ställt om ett avtal mellan NATO och Sverige. Nu skickar han frågorna vidare till Carina Ohlsson (S).

Två enkla frågor till Carina Ohlsson (S).

 1: Hur ställer sig S-kvinnor till propositionen om det så kallade värdlandsavtalet ?

 2: Vem har du störst tilltro till i denna fråga, Maj-Britt Theorin (S) eller Peter Hultqvist (S) ?

 Tack för ordet!
Ove Nordström, Vänsterpartiet.

2 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Carina Ohlsson
Gäst
Carina Ohlsson
19 april, 2016 05:59

S-kvinnor har inte något specifikt beslut om Värdlandsavtalet: Vi har dock haft seminarium om Regeringens proposition och Riksdagens betänkande ”Samförståndsavtal om värdlandsstöd”. Det vi har beslut om är ett tydligt och kraftfullt nej till NATO och att det är oerhört viktigt att slå vakt om vår militära alliansfrihet.
Vår ståndpunkt om nej till kärnvapen globalt och i Sverige är väl känd.
När det gäller fråga 2 så tar både S-kvinnor som organisation och jag som dess ordförande ställning till sakfrågor genom att sätta oss in i frågorna inte beroende på vem som tycker eller säger vad.

OveNordstrom
Gäst
OveNordstrom
19 april, 2016 09:12

Ja du säger ju att ni har satt er in i frågan genom seminarium, men det har tydligen inte hjälpt för att komma till beslut hos S-kvinnor.
Trots detta har S-kvinnoförbund regionalt sagt nej till avtalet. Ert största partidistrikt Skåne har sagt nej. Göteborg vill skjuta upp beslutet ett år för att kunna diskutera och folkbilda i frågan. Stockholm ska ta beslut och där vet vi ju att Maj-Britt Theorin underkänner skrivningarna i avtalet och att vi riskerar att få in kärnvapen i Sverige enl henne och flera andra med lång internationell utrikespolitisk erfarenhet..
Och ni har inte kommit till beslut?
Och min andra fråga handlade inte om vems åsikt som kunde ligga till grund för ett ev beslut hos S-kvinnor. Jag frågade enbart vem du hade störst tilltro till i frågan av Maj-Britt Theorin och Peter Hultqvist.
Det är ju inte svårt att räkna ut att både du och Patrik Björck redan bestämt er (eller att ngn bestämt åt er) hur ni ska rösta gällande detta avtal. Därför är också det demokratiska underskottet och arrogansen mot väljarna så stor. Det är rent ut sagt ynkligt Carina av ett gammalt folkrörelseparti, att som nu så tydligt enbart ägnar sig åt toppstyrning.
”Skomakare bliv vid din läst”
Är du emot folkbildning i en så här stor och viktig fråga Carina?