Miljöpolitikerna gav tillstånd för illaluktande verksamhet
Publicerad onsdag, 13 april 2016, 17:31 av Björn SmitterbergPolitikerna i Miljö- och byggnämnden gav i dag tillstånd för en stor gödselanläggning i Hasslösa – trots att grannar haft skarp kritik mot verksamheten hittills. 9.000 kubikmeter avfallsprodukter kommer att lagras i gödselbrunnen – avfall med skarp lukt som skall köras i bil till platsen.
– Vi litar på att våra tjänstemän har utrett det hela ordentligt, säger socialdemokraten Poul Rask som är ordförande i nämnden.
Nämnden ställer krav på att lagringen och transporterna till gödselbrunnen skall vara luktfri. Två gånger om året skall dock gödselbrunnen tömmas. Upp till 4.500 kubikmeter skall spridas på åkrarna – inte minst i Hasslösa.
– Det kan vi inte göra något åt – gödselspridning luktar. Men om det inte fungerar som tänkt har vi alla möjligheter att återkomma och skärpa kraven ytterligare.
Läs mer om denna lagring av avfall – klicka till tidigare artikel.