Skall hjälpa företagen över Dödens Dal
Publicerad fredag, 29 april 2016, 06:15 av - Inskickat materialNya miljoner från Almi ska hjälpa företag i Lidköping över Dödens Dal.
Det skriver Almi i ett pressmeddelande.
Förra året lanserades Tillväxtlånet för innovativa företag. Det har blivit mycket framgångsrikt. Nu garanteras Almi ytterligare 1,2 miljarder kronor (för hela landet) från Europeiska Investeringsfonden. Det innebär många miljoner att ansöka om för företag med tillväxtpotential i Lidköping för att ta sig över Dödens Dal.
– Det här lånet kan göra att fler innovationer från Lidköping kan nå ut på marknaden, säger Sara Wallin, vd på Almi Väst.
Det var för ett år sedan som Tillväxtlånet för innovativa företag lanserades.1,2 miljoner skulle fördelas under två år i landet. Det blev så framgångsrikt att pengarna var slut redan efter ett år. Av de beviljade lånen har 19 procent gått till över 100 företag i Västra Götaland.
Nu har Almi tecknat ett nytt garantiavtal om 1,2 miljarder kronor de närmaste två åren med Europeiska Investeringsfonden.
– Nu behöver vi inte bromsa. Här har funnits en lucka för att täcka företagens kapitalbehov. De bolag vi har gått in i är spännande satsningar där flera av dem är företag som lyfter Sveriges utveckling framåt, säger Sara Wallin.
Dödens dal
I Lidköping finns det många innovativa företag. Det här avtalet skapar möjlighet att ge ännu fler företag med tillväxtpotential möjlighet till finansiering för fortsatt utveckling och tillväxt.
– Ibland kallar man det här för ”dödens dal”. Det är precis när man är klar med utveckling av innovationen. Företaget har lagt ner mycket tid och pengar. Så ska man ut och marknadsföra produkten. Det är ofta mycket dyrare än beräknat, särskilt om det är en internationell expansion. Många gånger läggs projekt ner i just den här fasen, man klarar inte att nå lönsamhet själv, säger Sara Wallin.
– Det här glappet hoppas vi att kunna minska, så fler kan lyckas. Då får vi fler bärkraftiga företag. Det är i de här bolagen som framtidens jobb kommer att finns. Vi vill att fler ska klara sig över ”dödens dal”.