Gå direkt till Nyheten (Avgörande – eller inte? Domstolsutslag om Göteborg-bro)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 19 april 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Avgörande – eller inte? Domstolsutslag om Göteborg-bro

Publicerad tisdag, 03 maj 2016, 09:44 av Björn Smitterberg

hisingsbroUnder onsdagen väntas domen komma från Mark- och miljööverdomstolen om den bro som Göteborgs kommun vill bygga över Göta älv – en bro som rederier och kommuner vid Vänern anser vara för låg.

Det var i september 2014 som Göteborg fick rätt att bygga den bro – en lågbro – som man önskade. Det skedde med hänvisning till att bron skulle öppnas för fartyg varje timme utom på morgon och eftermiddagen när kollektivtrafiken har som körigast.

Detta överklagades från Vänerintressena. Mark- och miljööverdomstolen har sedan dess fått mängder av nya konsultrapporter från Göteborg, om att bygga en bro som kan höjas en gång i timmen till samma höjd som andra broar över Trollhätte kanal och Göta älv. I morgon väntas beslutet från överdomstolen, ett beslut som kan komma att föras vidare till Högsta domstolen oavsett vem som vinner nu.