Storm kring Anna Kelemen
SMS till journalist: Är du dum i huvudet?
Publicerad måndag, 09 maj 2016, 12:14 av Björn Smitterberg
Miljöpartisten Anna Kelemen (arkivbild) i Lidköping har hamnat mitt i en mediestorm. En reporter på Aftonbladet har på flera sätt sökt henne utan att få svar – antagligen för att få tips om hur det går i den valberedning som ska föreslå nya språkrör för partiet. Anna Kelemen är ledamot i den valberedningen som nu arbetar inför MP:s kongress.
Anna Kelemen svarar inte på frågor – och när det dök upp ett SMS från en journalist på Aftonbladet på hennes telefon svarade hon:
– Är du dum i huvudet?… Ha en bra dag. Vänliga hälsningar.
Nu har det rivits upp en storm om det svaret.
Lidköpingsnytt har försökt nå Anna Kelemen under förra veckan i en helt annan fråga – men inte lyckats få kontakt, antagligen för att hon trodde det gällde nya språkrör. I stället gällde det att hantera ett rykte; Att Anna Kelemen blivit avsatt från riksvalberedningen. Enligt medieuppgifter i dag stämmer den uppgiften. Hon kommer heller inte att föreslås till den nya riksvalberedningen.
Klicka till Aftonbladet
Politiken i den här staden är en outsinlig källa till humor.
Det här landet menar du?
Den nationella politiken är en tragedi, medans den lokala är en fars.
Denna ”politiker” gjorde det enda rätta, tog ett råd ifrån en likasinnade sionist! Däröver var det ju dumt gjort med sådant sms men AB behöver också en liten rolig känga ibland..