Gå direkt till Nyheten (Kärlek i Lidköping i dag)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 23 april 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Kärlek i Lidköping i dag

Publicerad lördag, 28 maj 2016, 12:22 av Björn Smitterberg

hestar160528I dag firas åter Kärleksfulla Lidköping med en rad av vigslar – frågan är om det inte är fler än någonsin. Åtminstone ett dussin vigslar blir det i dag – samtidigt som det är en särskild fest för singlar i Lidköping just nu, men man beklagar sig lite över bristen på ensamma män.

I Nicolai kyrka vigdes bl a Mariana Eriksson och Jan Johansson och gratulerades efter vigseln av släkt, vänner och kyrkopersonal med presenter och bubblande dryck.

brudpar_160528a

Kyrkoherde Karin Enerbäck förrättade några vigslar i S:t Nicolai, Åsa Jockisch andra. Karin Enerbäck tog efter vigseln fram sin egen kamera och var den första att fotografera. Brudparet gav tillstånd förstås.

karin-enerbeck_160528

För några blev det en särskild resa efter häst runt Lidköpings centrum.

I Gamla Rådhuset pågick också vigslar – och här stod två par och väntade när vigselförrättarna kom på morgonen…

Någon kom också in och frågade om de kunde bli vigda – men så enkelt är det inte. Man måste ha papper med sig om godkänd hindersprövning.