Gå direkt till Nyheten (Förslaget till Framnäs-staden:
Oppositionsrådet kommenterar)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 27 april 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Förslaget till Framnäs-staden:
Oppositionsrådet kommenterar

Publicerad söndag, 29 maj 2016, 13:17 av Redaktionen

framnesstadIP– Ta det bästa med förslaget och bädda ihop det med Hamnstaden!
Det skriver oppositionsrådet Bertil Jonsson i en kommentar till förslaget till Framnäs-staden.

Läs här om förslaget till Framnäs-staden. Klicka. Där  finns också flera kommentarer.

Här är Bertil Jonssons kommentar i sin helhet:

Arbetet med Hamnstaden har de senaste åren förskjutits västerut mot Framnäsområdet. Från allianspartiernas sida och från oss moderater kom också förslaget att ta in parkeringen vid Folkets Park och Framnäs idrottsplats i arbetet för ganska länge sedan. Och det har inletts ett arbete som vi tog del av för ett par år sedan. Men tyvärr har utvecklingen i det förslaget gått långsamt och det beror troligen på osäkerhet i den politiska majoriteten om hur man ska kunna hantera det hela.

Det är många frågor i detta, det är trafiklösningarna in till hela området, det är möjlighet till utveckling av handelsområdet och det är byggandet av bostäder. Dessutom kräver det en investering i ett nytt idrottsområde som rimligen får delfinansieras genom värdet på den frigjorda marken i Framnäs.

En nyckelfråga i det hela är Framnäsparken, området mellan småbåtshamnen och Framnäs, att denna omvandlas till ett naturområde tillgängligt för Lidköpingsborna. Detta är inte heller politiskt prövat ännu även om det finns en bra, riktigt bra planläggning inför kommande vattendom.

Med rätt planering kan man bygga bostäder i den västra delen av Hamnstaden och få bostäder i Framnäsområdet och också förstärkt handel där samtidigt som fritidsverksamheten i området finns kvar med Kronocampingen, utomhusbad, strandbad och om ekonomin rättas till i Lidköping även ett nytt badhus. Här finns det massor av möjligheter men den nuvarande styrningen av Lidköping där investeringar inte får plats i ekonomin är ett hinder.

Ta det bästa ut båda förslagen och det går att göra något riktigt bra.

Bertil Jonsson, Oppositionsråd