Sommargatan i Hellekis – pendang till vintergatan
Publicerad torsdag, 02 juni 2016, 00:17 av - Inskickat materialUnder tre dagar i början av juni öppnar Hällekis upp sitt samhälle med alla sina aktörer. Tillsammans med Destination Läckö-Kinnekulle, Götene kommun, Sparbanken Skaraborg och övriga föreningar och aktörer visar Hällekis upp ett evenemang för hela familjen.
Den 4-6 juni hittar man ett fullspäckat program som pågår i Hällekis på Kinnekulle. Det blir roliga aktiviteter för hela familjen såsom ponnyridning, trollerishow, vattenaktiviteter, uppträdanden, utomhusbio och mycket mer.
Evenemanget skapades efter Vintergatan som pågick under en vecka i Hällekis. Med Sommargatan vill man nu framhäva samhället ytterligare samt visa på den omgivning och upplevelser som Kinnekulle har att erbjuda under sommaren.