Gå direkt till Nyheten (Liberalerna kräver lokalplanering för motion och idrott)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 08 november 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Liberalerna kräver lokalplanering för motion och idrott

Publicerad torsdag, 06 april 2017, 18:50 av Björn Smitterberg

– Jag lider med föreningslivet som har lokalbrist, säger Jan-Håkan Otterberg, Liberal politiker i bl a kultur- och fritidsnämnden.

– Vi behöver få långsiktig planering även över lokalbehovet för fritidsändamål. det går inte an att vi av besparingsskäl bygger små gymnastiksalar – ibland måste vi göra något extra så vi får mått för bl a handboll.

Handbollsmått ger även mått för bl a innebandy.

– Jag kräver inte att fi skapar en mängd lokaler med publikplatser, men planmåtten skall i alla fall vara godkända, och så får man dela av lokalen om inte hela behövs.

– Jag vet också att det finns idrotter som inte alls har tillgång till inomhusträning – fri idrott till exempel. Vi kan förstås inte bygga allt på en gång, men jag skulle vilja se en planering av lokaler som på något sätt sitter ihop med bostadsplaneringen.

I investeringsplanerna för kultur- & fritidsnämnden de närmaste åren finns inga hallar inplanerade.