Liberalerna kräver lokalplanering för motion och idrott
Publicerad torsdag, 06 april 2017, 18:50 av Björn Smitterberg– Jag lider med föreningslivet som har lokalbrist, säger Jan-Håkan Otterberg, Liberal politiker i bl a kultur- och fritidsnämnden.
– Vi behöver få långsiktig planering även över lokalbehovet för fritidsändamål. det går inte an att vi av besparingsskäl bygger små gymnastiksalar – ibland måste vi göra något extra så vi får mått för bl a handboll.
Handbollsmått ger även mått för bl a innebandy.
– Jag kräver inte att fi skapar en mängd lokaler med publikplatser, men planmåtten skall i alla fall vara godkända, och så får man dela av lokalen om inte hela behövs.
– Jag vet också att det finns idrotter som inte alls har tillgång till inomhusträning – fri idrott till exempel. Vi kan förstås inte bygga allt på en gång, men jag skulle vilja se en planering av lokaler som på något sätt sitter ihop med bostadsplaneringen.
I investeringsplanerna för kultur- & fritidsnämnden de närmaste åren finns inga hallar inplanerade.

