För nionde gången går rödgröna ihop 1 maj
Publicerad måndag, 24 april 2017, 18:16 av Björn SmitterbergDet har blivit en speciell tradition att socialdemokrater, vänsterpartister och miljöpartister går gemensamt i demonstrationståget i Lidköping den 1 maj. Det blir så även på måndag.
Vid en pressträff i eftermiddag presenterades årets talare i detta för landet unika samarbete. Att blivande kommunalrådet Jonas Sundström blir huvudtalare är förstås ingen överraskning, även om han inte tillträtt ännu.
Varje parti representeras av sitt ungdomsförbund förutom varje partis huvudtalare.
Dessa ska tala:
Grön ungdom: Jonas Blomster
Miljöpartiet: Marianne Bonnevier
Ung Vänster: Linda Gustavsson
Vänsterpartiet: Jenny Hallström
SSU: Gabrijela Basagic
Socialdemokraterna: Jonas Sundström.
Gemensamma paroller blir det, förutom att varje parti har sina egna. Solidaritet lyser igen, samt att man är starka tillsammans till förmån för att hållbart Lidköping. Parollerna har faktiskt använts tidigare. Socialdemokraternas egna paroll är att den svenska modellen ska utvecklas – inte avvecklas.
Demonstrationståget går från Nya Stadens torg klockan 14 och en halvtimme senare startar mötet i Folkets Park som väntas pågå en timme.
Förutom partierna deltar förstås fackföreningsrörelsen. Demonstrationståget är öppet, och exempelvis har en fristående organisation anmält att den ska delta. Det är gruppen som arbetar för utvisningshotade unga; Vi står inte ut.
Årets insamling, som inte är i oviktig i sammanhanget, sker till förmån för svältande i östra Afrika.

