Minnesbilder: Lasse Persson igen
Publicerad söndag, 25 juni 2017, 08:22 av RedaktionenKonstnären Lasse Persson har förekommit tidigare i Bernt Blomgrens minnesbilder. Nu avslutas serien av bilder från förr – för denna gång – med bilder och text om Lasse Persson.
Mannen på bilden är alltså Lasse Persson, konstnär, född 1937 i Lidköping. Vid den här tiden då bilden togs i början av 1960-talet studerade han vid Konstakademien för Lennart Rodhe, som kom att påverka Lasse Persson måleri på ett avgörande sätt.
Varje sommar återvände Lasse Persson till hemstaden och var då oftast verksam som kursledare i målericirklar i ABF:s regi.
Han betydde mycket för de som sysslade med konst på fritiden (som hobby som det hette på den tiden) i Lidköping.
Han var en utmärkt pedagog, men med en mycket bestämd uppfattning om ”konsten” – en formalist skulle man kunna säga. En vänlig och konstruktiv förmedlare av kunskaper i måleri men också dess historia. Han delade gärna med sig av det han kunde.
Allt prat om ”offrande för konstens skull”, konstnärens lidande för att kunna skapa, sådant gav han inte mycket för; att syssla med måleri var ett arbete – punkt.
Lika avvisande till ”budskap” i konsten var han också, som han uttryckte det:” Måleri är inte litteratur.”
Man har berättat att han vid ett tillfälle i en av Lidköpings mer exklusiva föreningar där han höll en av sina många föreläsningar om konst med utgångspunkt från de stora konstnärerna fick en fråga om sitt egen konstnärsskap. Någon dristade sig till att undra över vad han, Lasse Persson, tänkte när han gjorde en målning, kanske var frågeställaren ute efter hans avsikt, något slags budskap som han ville förmedla till betraktaren.
Nästan demonstrativt klargjorde Lasse Persson att han inte förstod frågan.
Bilden på Lasse Persson säger också lite om den yttre stilen, klädvalet till exempel. Han tillhörde ju den grupp, konstnärer, författare, fria yrkesutövare i stort, som förutsattes var bohemisk, det vill säga behövde inte jobba ” 7 till 5 ”, som man sa.
Men vid den tiden klädde man sig inte på något bohemiskt sätt, klädvalet var en enkel kostym, eller kavaj, eventuellt i manchester, och oftast grå byxor. Och – slips av diskret slag, gärna virkad.
Egentligen var detta 50-talets bohemklädsel (jämför gärna med den tidens stockholmska kulturknuttar som Sven-Bertil Taube, Olle Adolphsson, Lars Forsell, Pär Rådström , Lasse O´Månsson, Beppe Wolgers) – och som höll sig kvar ända till 1967/68.
B-salen i Folkets Hus finns inte kvar. Den låg högst upp, där hölls ofta stötte föreningars, som Arbetarekommunen, möten, men kunde också användas som utställningslokal.
Den här målningen är från 1959/60: Landskap från Frankrike. Lasse Persson bodde en tid i slutet av 50-talet i Paris.
För den som vill veta mer om Lasse Persson finns en bok av Thomas Millroth : Lasse Persson, och en utgiven för några år sedan av Lidköpings Konstförening: Lasse Persson.