Premiärjympa i Stadsträdgården
Publicerad måndag, 26 juni 2017, 12:47 av RedaktionenI morgon tisdag är det premiär för sommarens uteträning. Alla som vill kan komma och träna i Stadsträdgården i Lidköping.
Under åtta tisdagar kan alla som vill jympa gratis i Lidköpings stadsträdgård. Det är som vanligt Friskis & Svettis som står för fiolerna när denna långkörare sjösätts. Det är en del av idrottsföreningens verksamheter där man bland annat har löppass, crosstraining, yogarun och offroad.

– Det är ju fantastiskt att jympa under bar himmel, helt annorlunda med luften och vädret, säger funktionären Jennifer Hasselroth och fortsätter; – Man svettas inte ens på samma sätt, det är ju party liksom!
Alla åldrar är välkomna och i snitt brukar det dyka upp ungefär 70-80 personer på ett pass, men det styr naturligtvis vädergudarna.
Tisdag 11 juli klockan 17.45 till 18.15 är det dessutom Familjelek i Stadsträdgården innan ordinarie träningspass.