Gå direkt till Nyheten (Sakta stiger solen i Otterstad)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 24 maj 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Sakta stiger solen i Otterstad

Publicerad onsdag, 19 juli 2017, 22:00 av Redaktionen

1.-OtterstadFör andra gången under en veckas tid får Gustav Dalemo värma upp röret i sin sax till förmån för Lidköpingspubliken och Musik i sommarkväll.

I torsdags stod Gustav Dalemo på Dina-scenen med sin kvartett och agerade förband till Pernilla Andersson och i kväll var han ute med projektet sakta stiger solen. De jazziga tongångarna var inte lika frekventa men känslan för melodier är omisskännlig.

Sextetten bjöd på ett pärlband av visor utav några av Sveriges största. Helene Sjöholm, Lisa Nilsson, Jojje Wadenius Georg Riedel och Robert Broberg var alla representerade. Amanda Nilsson bjöd på solosång i en uppskattad insats och med eget ackompanjemang från pianot. Hon sjöng En vänlig grönskas rika dräkt medans pojkarna vilade fingrar och tår.

1.-Ottersta Gustav Dalemo, Rasmus Malmborg och Amanda Karlsson

I mitten av programmet höll prästen Sophia Sahrin Granevik en andakt och besökarna stämde in i psalm 11 och 730. kollekten togs upp till kyrkans missionsprojekt i Tanzania och efteråt bjöds det på cider och salta pinnar i den sakta nedgående solen.

Kvällens laguppställning:

Amanda Karlsson- sång och piano

Elias Hellberg- bas

Jonatan Linberg- piano

Erik Andersson- Gitarr

Gustav Dalemo- Saxofon

Rasmus Malmborg- trummor

Sophia Sahrin Granevik- präst