Gå direkt till Nyheten (En resa genom eld och Rock n`roll)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 17 januari 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

En resa genom eld och Rock n`roll

Publicerad torsdag, 20 juli 2017, 23:23 av Redaktionen

1-refreshmentsNutidshistoria med The Refreshments mötte Lidköpingshistoria med Alma Aronsson i strålande solsken.
ikon-bildreportage.

Klockan 19.00 började Alma Aronsson och hennes fem man starka kompband vår gemensamma resa i Lidköpingshistorien. Det bjöds på egenkomponerade alster ur En resa genom eld som har spelats på så väl sockertoppen som på Lidköpingssällskapet i Stockholm. Under 45 minuter höll förbandet en odyssé i lokalkännedom och Alma styrde skutan med skönsång genom skärgård och minst sagt informativa mellansnack.

1-RefreshmenAlma Aronson med Evelina Eklund som sjunger andrastämma i bakgrunden

Sedan kom då det som de flesta i publiken väntat på……i två veckor. The Refreshments spelade som bekant på Rock Out under dagarna för Power big meet. Detta var dock inget som tycktes påverka tillströmningen av människor till Stadsträdgården ikväll. Uppskattningsvis 2.000 personer dök upp för att höra och se sextetten svänga loss som brukligt är.

1-RefresJoakim Arnell och Jonas Göransson agerar karismatisk förtrupp.

För dagen var bandet förstärkt med två saxofoner vilket bidrar till en bredare ljudbild. Detta blir speciellt tydligt när bandet höjer tempo. Joakim Arnells tunga bas bildar en tung klangbotten och Johan Blohm är vansinnigt duktig på boogie woogie-piano. Publiken bjöds på bland annat Cadillac rock och My Veronica, Sweet Veronica.

Dom som missade denna kavalkad av pomadadoftande hits i 50-talstappning kan bara hoppas på en tredje gången gillt och så länge hålla till godo med en ödmjuk bildserie här nedan, signerat undertecknad. Rock n Roll!

1-RefreshmeJohan Blohm i sitt esse vid klaviaturen.

1-RefreshmFör Dagen förstärkt med inte mindre än två saxofoner.

1-RefreJoakim Arnell lirar tung bas.

1-RefreshJonas Göransson i Brynäsbrynja?

1-RefrYtterligare ett band som trivs på vår vackra utescen.