Hört på stan: Intellektuell sommar
Publicerad fredag, 21 juli 2017, 12:00 av Björn SmitterbergSommar, sommar. sommar.
Det är nu, just nu den ska komma för redaktörens lediga dagar är nära.
Så blir det tvärtom. Va ända in i ….
Diskproblem.
En bekant till redaktören var på restaurang nyligen, och fick veta att de fick använda sina tallrikar flera gånger till det gående bordet. Anledningen var att restaurangen hade brist på porslin. Det var gott om odiskat porslin, men disken hade kört ihop sig i semestertiderna.
Cyklister.
Varje gång redaktören har en artikel om cykling så kommer det galla från bilister som tycker att de är världsbäst på trafikregler.
Ja, det finns cyklister som har svårt med reglerna. Å andra sidan kan man ju anpassa reglerna till cyklisternas behov i vissa fall. det är för redaktören en gåta att cyklister inte får lov att cykla åt båda håll på Mellbygatan mellan Nya Stadens torg och Esplanaden. Det borde vara enkelt att ordna så cyklisterna blir lagliga här.
Men, kära cyklister.
När redaktören häromdagen var vid Framnäs C hade en parkerat och låst sin cykel så den spärrade vägen för den som skulle till bankomaten. Korkat. Redaktören vrider på huvudet och ser två brevlådor och en papperskorg bakom flera låsta cyklar. En familj med cykelkärror och allt hade tyckt det vara bekvämt att parkera och låsa fast cyklarna så ingen kom i närheten av brevlådorna (2 st) och papperskorg. redaktören sa till den cyklande familjen att det hade varit bättre att använda cykelparkeringen 7 meter längre bort.
– Varför då? kom motfrågan.
– För att ny hindrar personer att kunna posta sina brev.
Den outgrundliga reaktionen: Oj, då. Vi såg inte brevlådorna!
När reaktionen är sådan måste man nog misstänka att det här är livsfarliga cyklister i trafiken.
Som tur är hör de här cyklisterna till undantagen. Nästan alltid fungerar samspelet i trafiken väldigt bra, med ömsesidig respekt och gott humör.
Ännu en underlig cykelparkering – helt utan tanke på andra. Bilden togs på Mellbygatan i veckan.
För synskadade är det här en stor skaderisk.
Kanske kunde kommunens trafikpersonal få befogenhet att flytta cyklar?
En liten glad telning, sju månader, gästar redaktören under några sommardagar.
Det är roligt att möta en person på samma intellektuella nivå som redaktören.
Skillnaden är bara att hennes nivå är på uppåtgående och redaktörens på nedåtgående.
Nästa vecka slipper ni ifrån redaktören. Nästan i alla fall. Redaktören åker till badhotellet som vanligt ett tag på sommaren. Inte för att redaktören gillar kallt vatten – har yllefordrade badbrallor. Men det är skönt ändå. Maten står på bordet, långa promenader, telefonen avstängd, datorn kollas bara lite då och då, lite konst, lite korta konserter (på kanske 30 minuter är lagom). Vattnet skvalpar i strandkanten (numera även i poolen), trutar och måsar, bok. Skönt.
Fast det är otroligt hur dyrt det blivit i Danmark på kort tid. Svenska kronan är ju inget värd jämfört med den danska. För en del danskar är hela Sverige värdelöst.
– Trevlig vecka – redaktören tänker på er alla dagar.