Musikaliska unga teamet till Otterstads kyrka
Publicerad onsdag, 26 juli 2017, 07:17 av - Inskickat materialI kvällens ”Musik i sommarkväll” i Otterstads kyrka är det Sunnersbergs församlings sommarkyrkoteam som står för innehållet. Årets team består av Helena Malmesved, Lina Keihag, Linnéa Keihag samt Ulrika Morén som studerar till präst och leder gruppen.
Den här kvällen blir gruppens final. Under fyra veckor har de tillbringat mycket tid på Läckö där de hållit i andakter och musikstunder i slottskyrkan.
Gruppen framför en blandad repertoar. Till det äldre materialet hör en psalmtext av Magnus Gabriel de la Gardie, denna kväll framförd i en tidigare version än den som finns som psalm 621 i vår psalmbok. ABBA, Ted Gärdestad och Miley Cyrus är några exempel på mer modern musik, men det blir också några folkvisor och psalmer.
Sångrösterna får stå i centrum när det mesta framförs a capella. Några av musikstyckena ackompanjeras av Ebba Vester på piano.
Det är fri entré och en kollekt tas upp till Bukobahjälpen i Tanzania. Kvällens aftonbön leds av Ulrika Morén.
– Otterstads kyrka 20.