Gå direkt till Nyheten (Förlängd anmälningstid för högskoleprov)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 17 april 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Förlängd anmälningstid för högskoleprov

Publicerad fredag, 02 februari 2018, 06:35 av Björn Smitterberg

Två kvällar i rad med tekniska problem fick Universitets- och högskolerådet (UHR) att förlänga sista anmälningsdagen från kl. 24:00 igår till kl. 24:00 idag den 2 februari. Anmäl dig till högskoleprovet senast idag och förbered dig väl inför provet med hjälp av experternas bästa tips!
Anmälan till högskoleprovet förlängd 24 timmar

Anmälan till högskoleprovet stänger idag fredag den 2 februari kl. 24:00 efter att ha förlängts 24 timmar på grund av tekniska problem. Anmälan sker på hogskoleprov.nu.

Enligt UHR beror problemet på att många väntar med att anmäla sig till högskoleprovet i sista stund vilket leder till för hög belastning på servrarna. UHR beslutade därför sent på torsdagskvällen att förlänga anmälningsperioden och uppmuntrar blivande provskrivare att anmäla sig i tid.

De fem bästa tipsen med mer än två månader kvar till provet

  1. Att skriva högskoleprovet utan att studera är som att tävla utan att träna innan och det är en myt att det inte går att studera inför högskoleprovet. Om du studerar inför provet har du ett försprång före majoriteten av provskrivarna.
  2. Börja plugga inför provet redan nu. De flesta börjar sina studier i januari och februari.
  3. Öva med gamla högskoleprov. Du finner alla gamla högskoleprov sedan år 2000 gratis på hpguiden.se
  4. Repetera grundskolans matematik och matematik 1 från gymnasiet.

Läs tidningens ledar-, debatt- och kultursidor varje dag hellre än skönlitteratur.