Gå direkt till Nyheten (Helg och vardag på Frälsningsarmén)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 14 maj 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Helg och vardag på Frälsningsarmén

Publicerad torsdag, 10 maj 2018, 09:07 av Redaktionen

frälsningsarmenPå lördag inbjuds till ”Dag inför ordet”. Det är Daniel Viklund som kommer att förkunna och fördjupa sig i Bibelns innehåll.

Daniel är välkänd i Lidköping – inte minst sedan sina ungdomsår i Skövde. Numera är Daniel stationerad i Strängnäs. Förutom hans bibelstudium, så kommer ganska säkert även hans vackra och kraftfulla sångröst att ljuda till eget ackompanjemang på flygeln!

Söndagförmiddagens gudstjänst leds av Sara Dahlberg, och för predikan kommer Angelika Ericson Fulgencio att svara. Musikkåren kommer att fortsätta presentera musik av Joy Webb, väl anpassad till gudstjänstens innehåll. Efter gudstjänsten serveras kyrkkaffe.

Måndagsträffen nästa vecka gästas av ”Moa & Roger”. Det kommer att serveras en god mix av sång och musik, och lägg till detta även fika i programmet!

På tisdag är det åter ”Tisdagsöppet – en gemenskap för alla” . Samlingen har som underrubrik ”Vänskap, samtal och lättare förtäring till självkostnadspris” –
en otvungen gemenskap i omtankens tecken, dit alla är välkomna!

På tisdagseftermiddagen samlas även de yngre till en stunds Utelek, med samling vid den amerikanska fotbollsplanen på Margretelund. ”Vi hoppas på fortsatt ”finväder” , säger ledaren Maria Åhman Persson.

På onsdag eftermiddag inbjuds till Familjemiddag (gärna med anmälan till kåren) där även Scouter och Musiklek ingår som programpunkter!