Gå direkt till Nyheten (Upp till 60 nya villor utökar Lidköpings tätområde)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 11 maj 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Upp till 60 nya villor utökar Lidköpings tätområde

Publicerad torsdag, 24 maj 2018, 12:56 av Björn Smitterberg

Eksjöhus har nu kommit så långt i planerna med ett nytt villaområde vid Läckövägen – mellan avfarten till Sjölunda och tidigare bebyggelse – att samhällsbyggnadsnämnden kan komma att godkänna planen och därefter står kommunstyrelsen och kommunfullmäktige på tur. 

Det betyder att ett nytt område för mellan 40 och 60 villor kan förverkligas – siffrorna är från Eksjöhus egna planförslag. Förslaget har varit ute på olika remisser och samråd sedan i februari, och ändrats något efter synpunkter som inkommit.

Även om inte alla synpunkter kunnat åtgärdas går nu förslaget vidare och om allt går utan problem kan planen vara verklighet i höst. Det är i dag åkermark där det kan bli villaområde. Området kallas Erstorp.