Gå direkt till Nyheten (Bygglov. Eller inte?)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 17 februari 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Bygglov. Eller inte?

Publicerad torsdag, 14 juni 2018, 12:40 av Björn Smitterberg

§§§…
… Det har blivit lite konstigt med ett beslut i Miljö- och byggnämnden. Det var förstås delade meningar – den politiska majoriteten med ordförande Camilla Lundgren i spetsen beslutade att inte bevilja dispens från strandskydd mot oppositionens vilja. Men sedan var nämnden enig i sitt bygglov.
Anledning – det finns en damm 30 meter från bygglovet.

Ja, det här med strandskyddsregler ställer till saken.

En kvinna i skara har kommit överens med markägaren i Råda att få bygga en villa med trädgård i hagmarken strax söder om Bräddegården – längs vägen mot Risakorsningen. Och söker bygglov för detta.

Men den gamla dammen mitt i hagen är strandskyddad!

När det gäller att ge bygglov för villan är allt OK enligt den eniga nämnden. Men strandskydd medges inte.

Troligen kommer saken att överklagas och länsstyrelsen kan då ge dispens. De flesta gamla dammar har blivit av med strandskyddet under årens lopp. Men inte denna i Råda.

Det ska förtydligas, enligt paragraferna om strandskydd har den politiska majoriteten följ lagen.