Gå direkt till Nyheten (Utmärkelse till Guldvingens vårdcentral)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 27 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Utmärkelse till Guldvingens vårdcentral

Publicerad torsdag, 15 november 2018, 08:03 av Redaktionen

Guldvingens vårdcentral i Lidköping har bland hundratals vårdcentraler i Västra Götaland utsetts till vinnare av Guldstetoskopet.

Guldvingens chef Karin Utbo berättar:

– Det är vårt sätt att arbeta för att säkerställa att rätt patient får rätt tid till doktor. Patienter och personal kan nu känna sig trygga med att patienterna prioriteras utifrån medicinsk behov. Det vanlig sättet på en vårdcentral är att en sjuksköterska bokar en  tid när patienten ringer, problemet med det är att det sitter många sjuksköterskor i telefonen på en vårdcentral och de vet ju inte hur sjuka de patienter är som de andra sjuksköterskorna pratar med. Antalet tider till doktorn är ju begränsade och då finns risken att den som best behöver en tid inte får de eftersom tiderna är slut. Då hamnar man på en väntelista samtidigt som någon med ett mindre medicinsk  behov har fått en tid.

– Hälso- och sjukvårdslagen säger att den med störts behov ska prioriteras och vi kan garantera att det vår modell säkerställer att rätt patient får rätt tid