Vattentornet lyser orange på söndag
Så firas dagen mot kvinnovåld
Publicerad fredag, 23 november 2018, 01:53 av - Inskickat material
På söndag är FN:s internationella dag för avskaffandet av våld mot kvinnor. En dag som uppmärksammar det våld som kvinnor och flickor dagligen utsätts för. Kampanjen kallas Orange Day, och är en dag för civilsamhället, företag, organisationer och regeringar att ta ställning i frågan om våld mot kvinnor.
En stor del av kampanjen är att kända byggnader och monument världen över lyser upp i orange. Byggnader som Empire State Building, FN-skrapan, Eiffeltornet och pyramiderna i Giza.
I Sverige kommer bland andra Globen, Hötorgsskraporna, Uppsala domkyrka, Kungliga Operan och Dramaten att lysa.
– Vi från den lokalföreningen i Skaraborg har skrivit till samtliga kommuner, vi har inte fått svar från alla. Men vi är är mycket glada att gamla vattentornet i Lidköping, kommunhuset i Töreboda, Kulturhuset i Grästorp och Comerce i Skövde kommer att lysa orange, säger Monica Green, ordförande i UN women nationell kommitte Sverige och fortsätter – För oss är det viktigt att alla goda krafter går samman för att tillsammans stoppa våld mot kvinnor. Green avslutar sin kommentar med – Vi kommer att hålla till både i Skövdes kultur hus och i Comerse på söndag och hoppas att många tittar förbi för att stödja vårt arbete.
Varför lyser det orange på söndag?
Genom att låta Skaraborgs kända byggander lysa orange den 25 november uppmärksammas våld mot kvinnor och flickor. Som en ljus och optimistisk färg representerar orange en framtid fri från våld.
Våld mot kvinnor har många olika former – i hemmet, i nära relation, sexuella trakasserier, kvinnlig könsstympning, barnäktenskap, trafficking, sexuellt våld i krig och mord. Det drabbar kvinnor oavsett religiös- eller etnisk tillhörighet, social status eller geografisk plats. Bara i Sverige anmäldes närmare 28 000 fall av misshandel mot kvinnor under 2017.
Våldet mot kvinnor och flickor går att stoppas. Det handlar om att uppmärksamma problemet för att finna lösningar och skapa policys och åtgärdsplaner för att stoppa och förebygga våldet. Men det handlar också om att förändra normer och attityder kring våld och maskulinitet, eftersom majoriteten av våld mot kvinnor idag utförs av män. att visa sitt stöd.
UN Women är FNs jämställdhetsenhet och arbetar med att stoppa våld mot kvinnor och flickor och att stärka kvinnors mänskliga rättigheter i världen. UN Women nationell kommitté Sverige jobbar bland annat med förebyggande insatser för att stävja skadliga normer och maskulina beteenden som bidrar till våldet.