Biblioteket onsdag: Arne ”Månstrålen” Selmosson
Publicerad söndag, 20 januari 2019, 12:15 av Björn SmitterbergPå onsdag gästar Rogher Selmosson stadsbiblioteket i Lidköping för att berätta om sin far – Arne Månstrålen Selmosson, bilden.
Arne Selmosson(1929-2002) var med i landslaget som tog silver vid fotbolls-VM 1958 och spelade tio säsonger som proffs i Italien.
Selmossons moderklubb var Sils IF från Götene.
Efter att ha spelat allsvenskt i Jönköpings Södra IF 1950-1954 inledde han den italienska karriären i Udinese 1954-1955. Därefter fortsatte han till SS Lazio 1955-1958 och AS Roma 1958-1961, varefter han återvände till Udinese, där han spelade mellan 1961 och 1964.
Han är än idag bland de främsta i den tabell som redovisar de mesta nordiska målskyttarna under de italienska proffskarriärerna. Under de tio säsongerna svarade han för 93 mål på 295 seriematcher. Hans 81 mål i Serie A placerar honom på delad femteplats på listan över svenska målskyttar i den italienska förstaligan.
Selmosson är den ende spelare någonsin som gjort mål för både Lazio och Roma i derbyt mellan huvudstadens klubbar. Totalt svarade han för fem derbymål.
– Biblioteket onsdag 18,30 (bilden är privat och klickbar till större format)