Tog gesäll- och mästarbrev på kort tid
Publicerad fredag, 25 januari 2019, 11:27 av Björn SmitterbergKorta tider gäller för fotografer. Slutartider.
Men Daniel Ström har på kort tid – samma år – blivit såväl gesäll som mästare i fotografyrket.
Gesällbrevet fick han under senhösten och då var han nästa klar att få även mästarbrevet – men utdelningen av brevet får vänta till november i år. Gesällbrevet hänger i hans studio i Rörstrand – en studio han nu lämnar inom kort då han skapar en ny i sin bostad.
Bröllop är en av baserna i verksamheten och det är mängder av sådana uppdrag.
– Under 2018 blev det ”bara” 18, men det ser bra ut i år. Jag har redan flera bokningar.
En gång har det faktiskt hänt att en brudfotobokning ställts in för att paret valde att inte gifta sig…
– Det var en avbokning bara veckor innan bröllopet skulle vara.
En annan bas är film. Daniel Ström har filmat mycket, men efter några år då studiofoto och industrifoto tagit mest tid har han nu åter börjat filma, inte minst med drönare.
– Jag har kontakt med ett TV-bolag för att filma en serie – men det är inte läge att i dag berätta vad det handlar om.
Familjefotograferingen fortsätter han med, även om han nu kommer att film att ta över allt mer.
Inför gesällprovet var det mycket foto som gällde. Daniel ström har arbetat med foto yrkesmässigt i tio år, och dessförinnan i åratal som amatör.
– Jag hade gott om bilder att välja bland när jag skulle skicka in prover inför gesällbrevet. Och det gick bra. Mästarbrevet klarades på kort tid, en kurs i Leksand krävdes och att visa att man kan sköta företaget. Inte något om foto utan bara företagsfrågor.
Mästar- och gesällbrevet handhas av något som kallas Hantverksrådet (klicka).